Varufakis predstavil ďalší Grécky návrh. Trojka ho opäť odmietla
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL / Po ďalšom kole rokovaní medzi Gréckom a Trojkou (Európskou centrálnou bankou, Medzinárodným menovým fondom a Európskou komisiou) Grécko predstavilo nový revidovaný rozpočet. Veritelia však vyhlásili "Nie, ďakujeme. Skúste to znova."
Grécky premiér Alexis Tsipras zákonodarcom povedal, že plán nezíska súhlas od veriteľov a že Grécko predloží novú ponuku v najbližších dňoch, napísal portál businessinsider.com.
Hovorkyňa Európskej únie to odmietla komentovať. Hovorca Európskej komisie uviedol, že na preklenutie priepasti medzi dvomi stranami budú potrebovať viac času.
Grécko ponúklo riešenie v podobe DPH vo výške 15 percent na väčšinu tovarov a 6,5-percentnou základnou sadzbou, s ďalším navýšením až do troch percent pri platbe v hotovosti.
Rozhovory prebiehajú už niekoľko mesiacov. Analytici sa domnievajú, že platby by mohli byť zrealizované v júni.
Pokroky v rokovaní
Medzinárodný menový fond (MMF) robí pokroky v rokovaniach s Gréckom o finančnej pomoci. Uviedla to šéfka MMF Christine Lagard. Zároveň dodala, že MMF musí zohľadňovať postoje medzinárodnej komunity.
"Neustále vedieme diskusie a v týchto rokovaniach s gréckymi predstaviteľmi nastal určitý pokrok,“ povedala šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde.
Príliš pomaly
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble však v utorok upozornil, že rozhovory s Gréckom idú príliš pomaly. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch účastníkov politického stretnutia, na ktorom bol aj šéf nemeckého rezortu financií.
Podľa Schäubleho nastal posun vo vedľajších oblastiach, diskusie s Aténami však celkovo ostávajú pomalé a k prelomu nedošlo. Rokovania sa podľa neho točia okolo dokončenia súčasného programu pomoci a nie je potrebné špekulovať o "pláne B“.
Ministri financií eurozóny čakajú na kroky Grécka, úprava dlhu je otázna: