Oblačno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Ekonomická nerovnosť poškodzuje hospodárstvo, dokazuje najnovšia štúdia
Zdielať na

Ekonomická nerovnosť poškodzuje hospodárstvo, dokazuje najnovšia štúdia

SYDNEY / Medzinárodný menový fond na základe svojej štúdie potvrdil kontroverznú teóriu Austrálčana Thomasa Pikettyho, že čím vyššie príjmy má vrstva bohatých, tým nižší je hospodársky rast. V novembri 2014 magazín Financial Times vyhlásil jeho dielo Kapitál v 21. storočí za knihu roka.

Pikettyho knihu, ktorá tvrdí, že moderný kapitalistický systém je príčinou rastúcej nerovnosti, považujú mnohí za kontroverznú.

Medzinárodný menový fond (MMF) teraz zverejnil správu, ktorá jedinou vetou plne poskytuje Pikettymu plnú podporu. Je z nej absolútne jasné, prečo by sa mali politici, tvorcovia politík a centrálne banky plne sústrediť na zabránenie negatívnym vplyvom, ktoré spôsobujú ekonomická nerovnosť.

Nepriama úmera

"Medzi podielom príjmov, ktoré hromadia bohatí (horných 20 percent) a hospodárskym rastom nachádzame nepriamu úmernosť. Ak sa podiel príjmov 20 percent najbohatších zvýši o jeden percentuálny bod, rast HDP v nasledujúcich piatich rokoch klesne o 0,08 percentuálneho bodu," uvádza správa Medzinárodného menového fondu, ktorú cituje portál businnesinsider.com.

"Naznačuje to, že benefity neprúdia smerom nadol. Zároveň rovnaké zvýšenie príjmu najchudobnejších 20 percent o jeden percentuálny bod je spojený s rastom HDP zvýšeným o 0,38 percentuálneho bodu," tvrdí stanovisko MMF.

Vážnosť tomuto tvrdeniu dodáva fakt, že autori svoju analýzu založili na vzorke "159 vyspelých, rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík v období od roku 1980 do 2012."

Stagnácia alebo pokles

Ich metodológia vyzerá byť dôkladná, a podľa autorov štúdie ich zistenia o negatívnom vplyve nerovnosti a pozitívnom vplyve rovnomernejšieho prerozdeľovania statkov sú v súlade s nedávnymi zisteniami pri menších vzorkách vyspelých ekonomík.

To znamená, "že rast nezdanených príjmov domácností strednej triedy v USA, Veľkej Británii a Japonsku zaznamenal v posledných rokoch stagnáciu alebo pokles."

Podnikateľom sa biznis robí horšie: sme rovní a rovnejší, tvrdia. Pozrite si priloženú reportáž Adama Zavřela:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy