Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Až 60 percent Slovákov očakáva zdražovanie. Fica ekonomika teší
Zdielať na

Až 60 percent Slovákov očakáva zdražovanie. Fica ekonomika teší

BRATISLAVA / Naďalej budeme rásť lepšie ako väčšina eurozóny. Slovenská ekonomika prekonáva trojpercentný rast, o čom môžu mnohé krajiny len snívať, aj také veľké Nemecko. Je to ale márna sláva. Tento ekonomický zázrak eurozóny sa totiž nejako extrémne nepremieta do nálad ľudí. Len každá šiesta domácnosť napríklad očakáva zlepšenie svojej finančnej situácie.

Ekonomika teší premiéra aj ministra financií. Napreduje, lacno si požičiavame a ratingy sa nám zlepšujú. "Slovenskej ekonomike sa tento rok darilo nad očakávania, čo nás primälo revidovať aj celoročný odhad rastu,"  uviedol analytik VÚB banky Andrej Arady. Potvrdila to aj analytička Poštovej banky Jana Glasová, keď uviedla, že slovenská ekonomika v tomto roku porastie tempom vyšším ako 3 percentá.

Hospodárstvo neťahá tento rok len export, ale aj domáci dopyt. Lepší ekonomický vývoj ide ruka v ruke aj s klesajúcou nezamestnanosťou. "Na pozadí oživujúceho sa pracovného trhu, sa vytvára určitý priestor na celkom slušný rast reálnych miezd," dodal Andrej Arady.

Pesimizmus Slovákov

A tu sa dostávame k slovenskému hospodárskemu paradoxu. Rastový makroekonomický zázrak sa akosi nedostáva do hláv ľudí a do ich príbytkov. Domácnosti nie sú príliš optimistické.

"Oproti jari sa očakávania ľudí zhoršili. Aj čo sa týka vývoja ekonomiky, aj čo sa týka vývoja nezamestnanosti," vysvetľuje Jana Glasová.

TV JOJ



Zlepšenie ekonomickej situácie očakáva len 13 % domácností a až dve pätiny zhoršenie. Ešte v apríli pritom pozitívny vývoj ekonomiky veTrilo až 23 % domácností.

"Zhoršenie nálady slovenských domácností mohlo byť spôsobené napríklad situáciou v Grécku, ktoré bolo dosť medializované práve v jarnom a letnom období," vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Recesia Číny

Prieskum pritom ešte nerátal s novým strašiakom. "Grécko zatlačila do pozadia čína. Sú tu obavy, žeby jej hospodárstvo mohlo padnúť na štyri percentá, čo by v prípade Číny bola v podstate recesia. To by malo dosah na ostatné svetové ekonomiky," uviedol analytik IG Online Traders Chris Beauchamp.

V najbližšom roku si chcú radosť s novým bývaním urobiť 4 percentá slovenských domácností a nové auto si chce kúpiť šesť percent. Napriek rastúcej ekonomike aj v týchto prípadoch čísla poklesli.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy