Sesterské odbory kritizujú poslancov a zákon k odmeňovaniu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Poslanci neurobili dobrý krok, tvrdia zástupcovia sestier. Ich odborové združenie OZ SaPA nesúhlasí s podobou návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu parlament posunul do druhého čítania.
"Považujeme za absolútne neprijateľné, aby poslanci prijali zákon, keď osoby a organizácie, ktorých sa týka, sú rezolútne proti," uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.
Výsledok dlhoročných rokovaní pretavený do aktuálneho návrhu zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov je podľa nej takmer nulový. "Okrem neprijateľnej výšky koeficientov, od ktorých sa odvíja výška mzdy, chýba v zákone spôsob navyšovania miezd," tvrdí Kavecká.
Sporná výška platu
Ministerstvo zdravotníctva podľa nej odignorovalo návrh OZ SaPA, aby koeficient, z ktorého sa vyrátava plat, bol zvýšený za každé tri roky praxe o 0,03-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
"Opätovne zdôrazňujeme, že predložený návrh zákona z dielne ministerstva zdravotníctva v prípade prijatia vážne ohrozí kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov a bude impulzom k exodu sestier a ostatných kvalifikovaných zdravotníkov zo slovenského zdravotníctva," uviedla šéfka OZ SaPA. Už čoskoro chce odborové združenie informovať o počte podpísaných a vyzbieraných deklarácií o pripravenosti na ukončenie pracovného pomeru od zdravotníckych pracovníkov.
Parlament v stredu večer posunul do druhého čítania návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve. Za hlasovalo všetkých 119 prítomných poslancov.
Regulovaných 80 percent
Návrh novely má podľa predkladateľa, ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov. Ako uviedol Čislák, ide o všetky kategórie zdravotníckych pracovníkov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach - teda nielen štátnych, ale aj nemocníc v správe vyšších územných celkov, miest a obcí či v prenájme u súkromníkov. Zákon reguluje 80 % mzdy, aby ostal priestor pre kolektívne vyjednávanie aj nenárokovateľnú časť mzdy.
Ako upozornil minister zdravotníctva, v prípade zamestnancov štátnych zdravotníckych zariadení bude nárast o niečo menší, keďže doteraz mali vyššie platy ako ich kolegovia v ostatných zariadeniach.
V prípade sestier v nemocniciach vyšších územných celkov však podľa ministra môže ísť o nárast aj v stovkách eur.
Pozrite si reportáž zo schvaľovania zákona v parlamente: