Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Zora
22.1.2025
Úskalia bankových pôžičiek: Na toto si dajte v bankách pozor
Zdielať na

Úskalia bankových pôžičiek: Na toto si dajte v bankách pozor

BRATISLAVA / Finančné problémy trápia desaťtisíce slovenských rodín. Najjednoduchšie riešenie, aspoň na prvý pohľad, je požiadať o pôžičku. Za niekoľko minút je po probléme. Ale nie tak úplne. Mnohí podľahnú predajnej taktike bánk a zaviažu sa aj k službám, ktoré nepotrebujú.

Nevedomosť neospravedlňuje. Týmto heslom sa, podľa nedávneho prieskumu, očividne riadia aj v niektorých bankách a na klientov skúšajú, čo znesú.

"Stretli sme sa aj so situáciami, ktoré hraničia s porušovaním zákona," hovorí bankový analytik portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.

Jedna vec sú zmluvy a druhá spôsob komunikácie s klientom, v ktorej dochádza k najväčšiemu počtu pochybení.

Zlé informácie

"Niektoré banky vyslovene nútia alebo agresívne presviedčajú ľudí, aby si otvárali aj bežné účty, čo banka nesmie," dodáva Ovčarik.

Ak ide o peniaze, Slováci sú ešte stále konzervatívni. Až 8 z 10 totiž namiesto online služieb uprednostní návštevu banky. Hlavný dôvod je, že viac ako technike veria ľuďom. Nie vždy to však vyjde podľa predstáv a k slovu sa dostane ombudsmanka.
 
"Vo väčšine prípadov išlo o to, že neboli klienti dostatočne informovaní, neprečítali si dokumentáciu, ktorá im bola poskytnutá k produktu," vysvetľuje právnička bankového ombudsmana Jana Poláková.

Finančná gramotnosť

Lenže, ako si poradiť s tým, keď klient dostane nesprávne informácie priamo v banke? "Má možnosť obrátiť sa na centrálu banky s tým, že podá reklamáciu alebo sťažnosť," radí právnička Poláková.

Finančná gramotnosť nás Slovákov ešte stále nie je vysoká. Pri financiách preto treba byť opatrní. Najmä pri podpisovaní zmluvy. Rýchlo rýchlo však v týchto prípadoch nemusí byť najlepšia voľba. Málokto totiž vie že zmluvu s finančnou inštitúciou si môže ešte pred jej podpisom zobrať na preštudovanie domov.

Právo na reklamáciu

"Ideálne je, ak všetky ponuky a podmienky dostane klient od banky písomne, aby si to vedel porovnať s ostatnými bankami," myslí si finančný analytik Fin Centra Peter Világi.

Ani po podpise však nemusí byť neskoro. "Do 14 dní má v zmysle zákona človek možnosť vrátiť pôžičku bez poplatku," radí Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas. Najmä, ak ide o veľký balík peňazí, vždy je lepšie poradiť sa a vyhnúť sa rýchlym rozhodnutiam.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy