Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
EÚ je najväčším dovozcom plynu na svete. Na odberateľov má dvojaký meter
Zdielať na

EÚ je najväčším dovozcom plynu na svete. Na odberateľov má dvojaký meter

BRATISLAVA / Európska únia je najväčším dovozcom plynu na svete. Problém je, že na odberateľov platí dvojaký meter. Západné krajiny nakupujú túto vzácnu tekutinu výrazne lacnejšie ako tie zo strednej a východnej Európy. V pozore je preto aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. A prichádza s novou legislatívou, vďaka ktorej by sme mohli za plyn platiť ešte menej.

Na vykurovanie v zime a chladenie v lete potrebuje celá Európska únia viac ako 50 percent všetkej energie. Napríklad Nemca to stojí oveľa menej ako Slováka.

V súčasnosti kupuje únia väčšinu plynu z troch oblastí. Z Ruska, Nórska a Alžírska. Trhy s plynom vo východnej Európe podľa europoslanca Maroša Šefčoviča nefungujú tak dobre, ako tie západné. "Tie krajiny, ktoré majú viac dodávateľov a lepšie im fungujú tieto trhové mechanizmy, tak platia za plyn menej," hovorí Šefčovič.

Nová legislatíva

Napríklad v roku 2014 platili za plyn členské štáty východnej Európy oproti tej západnej viac až o 23 percent. Brusel pripravuje novú legislatívu, podľa ktorej by sa dal plyn kupovať spoločne.

Odborník si to v praxi nevie predstaviť. "Neviem si predstaviť, že sa spoločnosti zo západnej Európy vzdajú svojej pozície, keďže majú určite lepšiu vyjednávaciu pozíciu," povedal energerický analytik Martin Dargaj. Počíta sa teda s plánom B. Objavili sa nové náleziská a Európska komisia chce, aby nové rúry smerovali na územie starého kontinentu.

Zásoby plynu v Stredomorí

"Z Azerbajdžanu. Pracuje sa na južnom plynárenskom koridore, ale tiež boli potvrdené zásoby plynu v Stredomorí, v okolí Cypru či Izraela," povedala Lenka Ferenčáková z energia.sk Pokiaľ by krajiny strednej a východnej Európy nakupovali plyn za rovnaké ceny ako západniari, ročne by sa dali ušetriť 2 miliardy eur.

Téme sa venuje redaktor Adam Zavřel:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy