Slováci sa stále viac zadlžujú. Mladí si požičiavajú na autá či cestovanie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slováci sa zadlžujú čoraz viac. A viac ako v iných krajinách Únie. U nás, viac ako inde, sa zadlžujú mladí ľudia a ľudia stredného veku. Pôžičku môžu získať už 15-roční.
V starých štátoch Únie je vek ľudí, ktorí majú pôžičky, rozložený pomerne rovnomerne. Na Slovensku je to inak.
"U nás vidíme pomerne silnú koncentráciu pri mladých ľuďoch od 16 do 34 až 40 rokov," informuje riaditeľ odboru politiky obozretnosti Národnej banky Slovenska Marek Ličák.
Tridsať rokov
Priemerný dlžník má okolo 30 rokov. Vek 16 rokov zákon nezakazuje.
"Nie je tam veková hranica. Musí mať príjem, ktorý banka overí," uviedla hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Solčányiová.
Banky to ale nerobia. Tri najväčšie slovenské banky požičiavajú peniaze až dospelým osobám.
"Veková hranica minimálne 18 rokov," potvrdzuje hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamboreková. "Úvery pod 18 rokov mladým ľuďom neposkytujeme," hovorí vedúca oddelenia úverov VÚB banky Angelika Farkašová.
"Od začiatku roka si zobral úver asi jeden zo sto mladých ľudí. Prevažne ide o menšie spotrebné úvery," dodala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnakková.
Spotrebné úvery
Vlastné bývanie riešia mladí až vo vyššom veku. Krátko po plnoletosti si berú najmä spotrebné úvery a to najmä takzvané jazdenky.
"Najčastejšie si požičiavajú na auto, cestovanie, respektíve štúdium," vyratúva Farkašová.
"Alebo nákup spotrebičov. V priemere čerpajú úver vo výške asi 5 000 eur," dodáva Jamborová.
Juniorský účet
Mládež do 18 rokov si môže vybaviť juniorský účet a platobné karty, no jedine s vedomím zákonného zástupcu.
"S možnosťou ísť do takzvaného mínusu alebo povoleného prečerpania, ale v tomto prípade ide o úver rodiča," ozrejmuje Solčányiová.
Každý, kto si od banky požičiava peniaze, mal by myslieť podľa odborníkov na to, že hoci sú momentálne úroky nízke, raz sa zdvihnúť môžu. A vyskytnúť sa môžu aj iné problémy.
"Môže ísť o osobný problém dlžníka, zhoršenie zdravotného stavu či strata príjmu," uvádza výkonný riaditeľ dohľadu nad finančným trhom Vladimír Dvořáček.
Ak dlžník nevie svoje dlhy splácať, dostáva sa do špirály, z ktorej sa ťažko dostáva von.
Slováci sa stále viac zadlžujú. Mladí si požičiavajú na autá, štúdium či cestovanie, pozrite si reportáž: