Nenechávajte si peniaze pod matracom. Slováci sa učia investovať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Investovanie sa zdá mnohým vzdialené ako iná slnečná sústava. Obľubujeme akcie v supermarkete a najčastejší fond, ktorý od nás čosi chce, je fond do opráv domu. Lenže možno neviete, že investovanie do fondov v 18. storočí vymysleli pre úplne bežných ľudí.
Mnoho Slovákov pri uložení peňazí naďalej verí svojej ponožke či matracu, no nie je to práve najlepší spôsob, ako zhodnotiť peniaze. Ak chce človek trochu zarobiť a nemať pritom zvýšený tlak, že o peniaze príde, môže vyskúšať investovanie do fondov. Výnosy môžu narásť až na dvojciferné percentá. Predstava, že do fondov investujú najmä mladší ľudia a obyvatelia Bratislavy, je mylná. "Do fondov investujú najmä ľudia nad 55 rokov. Čo sa týka podielu investícií do fondov na celkových prostriedkoch v banke, v tom víťazia klienti z Banskobystrického a Trnavského kraja," upresnila Dana Škublová, riaditeľka KBC Asset management ČSOB.
Aj keď táto forma investovania počas krízy utrpela, ľudia sa k nej opäť vracajú. V podielových fondoch majú Slováci uložených rekordných 7,4 miliardy eur. Prvý investičný fond vznikol v roku 1774 v Holandsku pod názvom "V jednote je sila" a vytvorili ho práve pre ľudí so skromnejšími finančnými prostriedkami.
Mnohí si myslia, že investovanie je len pre bohatých, opak je pravdou. Bohatí ľudia majú viac prostriedkov, majú teda možnosť investičné riziko diverzifikovať. Najmä po kríze posilnilo umenie. Slovenskí boháči však majú najviac peňazí vložených do fondov. Umenie je až tretie od konca, za startupmi a zlatom. V porovnaní s investíciou do cenných papierov, to je okrajová záležitosť. Napriek tomu záujem o túto oblasť rastie.