Investícia storočia: Otvorenie hodvábnej cesty z Číny do Európy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ako odborníci naznačili, ide o projekt storočia. Obnovenia hodvábnej cesty bude stáť nemalé peniaze. Iba prvotná investícia bude viac ako 124 miliárd dolárov.
Ak sa projekt podarí dokončiť, celá infraštruktúra, vrátane nových prístavov, letísk a terminálov bude podľa odhadov stáť okolo bilióna dolárov.
"V duchu pradávnej hodvábnej cesty chceme vybudovať novú, ktorá bude výhodná pre všetkých. Chceme komunikovať so všetkými zainteresovanými stranami a pozorne počúvať ich požiadavky a potreby. Nadviažeme na históriu a budeme úspešní," hovorí o plánoch Xi Jinping.
Pôvodná obchodná cesta spájala Čínu s Rímskou a Byzantskou ríšou. Do Európy priniesla mnoho vynálezov, ako napríklad porcelán, papier, alebo hodváb. K starej tradícii sa chcú vrátiť a obnoviť obchodné cesty. Pracovať na nej budú státisíce robotníkov, napríklad v Laoskej džungli prevŕtajú kopce stovkami tunelov, čínski robotníci budú pracovať pri Himalájach. Nové ropovody aj plynovody sa už stavajú popri ceste v Kazachstane a to všetko bude smerovať do Európy.
Najbližšia stanica k nám má byť v Budapešti. Lenže v rámci megaprojektu sú plánované prekladiská, takže obchodovať bude môcť aj Slovensko a ľahšie posielať naše výrobky do Číny.