Slovensko bojuje v tvrdej konkurencii o Európsku agentúru liečiv
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL BRATISLAVA / Slovensko má už projekt a ide do toho. Spolu s ďalšími 21 krajinami únie ide zabojovať o prestížnu Európsku agentúru liečiv, ktorá momentálne sídli v Londýne. Po brexite už nebude a hľadá sa jej nový priestor. Mohla by to byť aj Bratislava, ale odborníci sú skeptickí.
Ročný rozpočet 300 miliónov eur a 900 priamych zamestnancov plus preskúmanie a schvaľovanie liečiv pre 500 miliónov Európanov. To je agentúra EMA, ktorú Chce získať 22 krajín.
"Je to otázka prestíže a samozrejme to má aj ekonomický benefit pre to mesto," hovorí šéfredaktorka portálu Euractiv.sk, Zuzana Gabrižová.
Uvedomuje si to aj naše ministerstvo zdravotníctva, ktoré našu kandidatúru zastrešuje.
"Zvýšili by sa aj pracovné ponuky pre Slovensko," myslí si hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, Zuzana Eliášová.
V 56 stranovom projekte sa sústreďujeme najmä na našu geografickú polohu.
"Bratislava je dostupná do viacerých metropol. Či už Praha, Viedeň, Budapešť. Sú tu prístupné letiská zo všetkých strán," hovorí Eliášová.
Veda, výskum, či zdravotníctvo v európskom meradle nie sú našou silnou stránkou.
"Toto nie je oblasť, v ktorej by Slovensko udávalo tón. Nie je to ale úplne podmienka," hovorí Gabrižová.
Napriek tomu to vo svojej kampani využívajú favoriti súťaže. Dánsko sa odvoláva na svoju starostlivosť o pacientov a výskum, či Španieli na 26 farmaceutických spoločností, ktoré sú svetovými lídrami v obore. Taliani majú lobistu, šéfa europarlamentu Tajaniho, aj keby to asi nepriznali.
Ak by ale motyka vystrelila, umiestniť by sme mohli agentúru EMA do jednej z dvoch budov, ktoré sú v projekte.
"Išlo by o lokality v blízkosti Patrónky alebo v blízkosti Mlynských Nív. Boli by to novopostavené budovy, ktoré by vyhovovali najmä po technickej stránke," dodáva Eliášová.