Mamičky, pozor. Overte si, či nepatríte do skupiny matiek, ktoré nemajú nárok na materskú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ako sa zdá, nie všetky mamičky sú si rovné. Kým zamestnaná matka nemá s pridelením materskej podpory problém, samostatne zárobkovo činné matky môžu pri druhom dieťati zistiť, že im štát materskú podporu neprizná.
Všetky matky majú v teoretickej rovine nárok na materský príspevok od štátu, ak splnia dve podmienky. Tou prvou je trvajúce nemocenské poistenie na základe toho, že mala daňové priznanie vyššie ako 5 298 eur a vznikla jej povinnosť platiť nemocenské poistenie.
Druhou podmienkou je, že tento typ poistenia musí mať minimálne 270 dní počas dvoch rokov pred pôrodom. V praxi sa však samostatne zárobkovo činná mamička, pri druhom alebo pri treťom dieťati, môže zo Sociálnej poisťovne dozvedieť nepríjemnú správu.
"Otvorila som obálku v domnení, že sa dozviem, že mi to vypočítali tak, ako pri prvom dieťati a bola som veľmi nemilo prekvapená, keď som zistila, že nemám nárok. Pocity boli sklamanie, hnev, pocit, že som druhoradý občan štátu," opísala svoje pocity pani Katarína, tehotná mamička na materskej.
V súvislosti so samostatne zárobkovo činnými matkami nastáva problém pri druhom a ďalšom tehotenstve - teda pri dlhšom období bez príjmu. Zatiaľ čo sa žena s trvalým pracovným pomerom stáva poistenkyňou štátu, žena s dočasnou pracovnou zmluvou či živnostníčka ňou nie je.
Ministerstvo práce aj Sociálna poisťovňa tvrdia, že živnostníčky majú rovnaké práva, len si to musia ustrážiť a priplácať si poistné. "Ani mamička, ktorá minulý rok nezarábala, nebola povinne poistená, nespĺňa podmienku 270 dní sa nemusí báť, ak si ustráži veci a v čase, keď jej končí povinné poistenie, sa prihlási na dobrovoľné," uvádza Peter Višváder, riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne.
Dotknuté rodiny tvrdia, že ide o nespravodlivé delenie mamičiek. "Ja si myslím, že si ako matky zaslúžime mať rovný prístup od štátu," skonštatovala pani Katarína.