Kecerovčania proti výstavbe jadrovej elektrárne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: internet/ilustračné
Rozruch v obci vyvolalo vyhlásenie ministra hospodárstva zo 17. októbra, že ak sa nepodarí predĺžiť životnosť dvoch blokov Jadrovej elektrárne V 2 v Jaslovských Bohuniciach, tak Slovensko postaví novú jadrovú elektráreň v Kecerovciach.
Obyvatelia Keceroviec nie sú v zásade proti výstavbe jadrovej elektrárne. Dúfajú, že štát vykúpi domy a pozemky. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla starostka obce Anna Bombárová, zatiaľ ich nikto o ničom oficiálne neinformoval, no na úrad sa už obracajú občania a dožadujú sa informácií.
"My však vieme len to, čo bolo v médiách. Preto sa v najbližších dňoch obrátim na ministerstvo. Nech nám povedia, či je to reálne, alebo zas len ide o nejakú bublinu, ktorá po čase spľasne. Nás už tu nemôže nič prekvapiť," povedala Bombárová. Doložila, že väčšina obyvateľov obce je za výstavbu.
"Dúfame, že keď sa tu bude stavať atómka, tak obec zrušia a obyvateľov za pozemky a domy buď vyplatia, alebo nám poskytnú bývanie inde. Mladí odtiaľ utekajú a ani my starší tu už nechceme žiť, pre Rómov je tu neznesiteľný život," povedal pre agentúru SITA obyvateľ obce, ktorí si neprial zverejniť meno.
V Kecerovciach žije okolo 2 800 obyvateľov, z nich je 80 percent Rómov. Ako uviedla starostka, v obci je vysoká nezamestnanosť a mnohí obyvatelia sú apatickí a je im jedno, čo sa v dedine deje.
Rozruch v obci vyvolalo vyhlásenie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka zo 17. októbra, že ak sa nepodarí predĺžiť životnosť dvoch blokov Jadrovej elektrárne V 2 v Jaslovských Bohuniciach, tak Slovensko postaví novú jadrovú elektráreň v Kecerovciach. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga dnes pre agentúru SITA uviedol, že výstavba jadrovej elektrárne v Kecerovciach nie je akútnou otázkou dňa, ale je jednou z možných alternatív.
O výstavbe jadrovej elektrárne pri Kecerovciach sa začalo hovoriť v 70. rokoch minulého storočia a do 90. rokov sa vykonali viaceré geologické prieskumné práce. Po zmene režimu v roku 1989 sa upustilo od jej realizácie. Už v tom čase sa ozvali aj negatívne hlasy proti výstavbe nielen laickej verejnosti, ale aj niektorých odborných kruhov.
V súčasnosti negatívne stanovisko k výstavbe zaujímajú viaceré mimovládne organizácie, ktoré okrem iného poukazujú na skutočnosť, že jadrová elektráreň by stála len približne dvadsať kilometrov od najväčších aglomerácií východného Slovenska Košíc a Prešova.