Jasno
Bratislava
Jaroslav
27.4.2025
Finančná kríza ukázala jednotu členských krajín EÚ
Zdielať na
Ekonomika

Finančná kríza ukázala jednotu členských krajín EÚ

europska unia zastavy

Zdroj: Jean-Etienne Poirrier

uviedol to predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso

Uviedol to dnes predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso na tlačovej konferencii pred summitom EÚ, ktorý sa bude konať 15.-16. októbra v Bruseli. Dominovať mu bude práve aktuálna ekonomická a finančná situácia.

"Videli sme bezprecedentnú koordináciu. Konali sme rýchlo a rozhodne," konštatoval Barroso, ktorý od európskych lídrov očakáva potvrdenie doterajšieho konzistentného a súdržného postupu. Zaistiť sa pritom má, aby konanie jednotlivých krajín fungovalo v prospech celku a nemalo negatívny dopad na iné štáty.

"Vidíme svetlo na konci tunela, ale ešte tam nie sme," vyhlásil Barroso. EÚ sa podľa neho môže dostať z krízy, ak prijme správne rozhodnutia, ktoré majú zabrániť opakovaniu takejto situácie.

Práve v takýchto situáciách sa ukazuje potreba európskej odpovede, pretože žiadna krajina nie je pred finančnou krízou imúnna. Všetko, čo sa na európskej úrovni realizuje, sa podľa šéfa EK robí pre európsku ekonomiku, pre to, aby sa umožnilo ľuďom kupovať domy, aby sa vytvárali nové pracovné miesta a aby firmy mohli expandovať.

Barroso zároveň upozornil, že finančná kríza nesmie byť dôvodom, pre ktorý by mal zostať v úzadí klimatický a energetický balíček ako ďalší z bodov agendy summitu.

"Bolo by veľkou chybou, ak by sme pre finančnú krízu zabudli na klimatický balík. Nemožno sa tváriť, že to teraz nie je urgentný problém. Globálne otepľovanie nezmizne kvôli finančnej kríze," zdôraznil šéf EK.

Od summitu očakáva pokrok v debate a verí, že európski lídri potvrdia ciele, ku ktorým sa EÚ nedávno zaviazala a ktoré predstavila svetu. Opačný postup by znamenal stratu dôveryhodnosti únie, varoval Barroso. Ide pritom o zníženie emisií skleníkových plynov o 20 % do roku 2020 v porovnaní s rokom 1990, zvýšenie podielu energie získanej z obnoviteľných zdrojov na 20 % do roku 2020 a zníženie spotreby energie o 20 % jej úspornejším využívaním. Definitívna dohoda by mala byť na stole na decembrovom summite.

Ďalším bodom summitovej agendy je imigračný balík, ktorý je jednou z priorít francúzskeho predsedníctva. Európski lídri si takisto vypočujú írskeho premiéra Briana Cowena v súvislosti s Lisabonskou zmluvou, ktorú írski voliči v referende odmietli. Cowen na summite prezentuje správu o pokroku a o tom, aké sú vyhliadky na dosiahnutie dohody na spoločnom postupe na decembrovom summite EÚ.

Zdielať na

Najčítanejšie správy