Veľkých slovenských miest sa finančná kríza nedotkla
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TV JOJ
Slovenské mestá sú skôr opatrné a investičné projekty financujú z úverov od domácich bánk.
Nadbytočné peniaze sa snažia zhodnocovať v domácich bankách alebo ich investovať do spoločností, v ktorých si zabezpečujú majetkovú účasť. V susednej Českej republike napríklad kolaps Islandu zasiahol krajské mesto Hradec Králové, ktoré podľa Hradeckého deníku po zoštátnení dvoch islandských bánk môže prísť o približne 74 miliónov českých korún.
Práve do dlhopisov týchto bánk radnica investovala, lebo islandské bankovníctvo malo pred krízou dobrú povesť a sľubovalo slušné výnosy s pomerne malým rizikom. Hradec Králové nie je jediným mestom, ktoré na krízu doplatilo.
Podľa zistení naše krajské mestá neinvestujú na medzinárodných trhoch. Hlavné mesto Bratislava nevlastní žiadne dlhopisy, investovalo do 15 spoločností, v ktorých má majetkovú účasť. Banskobystrický magistrát zhodnocuje peniaze na termínovaných účtoch a straty nevykazuje.
Mesto Trenčín všetky dostupné zdroje používa prioritne na financovanie rozvojových projektov. Ak sa v rozpočte nájdu krátkodobo voľné prostriedky, magistrát sa ich snaží zhodnotiť využitím krátkodobých úložiek v bankách. Mesto Žilina má peniaze uložené v rôznych slovenských bankách. Primátor Harman sa pochválil tým, že sa im pred rokom podaril dobrý ťah, keď predali akcie Dexia banky.
"V minulom roku sme predali akcie Dexia banky za veľmi slušnú cenu, myslím si, že keby sme tieto akcie chceli predať dnes, tak by sa nám ich asi nepodarilo predať vôbec, prípadne za veľmi nižšiu cenu," informoval. Išlo o balík dvoch tisíc akcií, cena jednej bola 48-tisíc korún.