Európski lídri riešili ako pomôcť krajinám v čase koronakrízy. Finančnú pomoc dostane aj Slovensko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
EÚ/SLOVENSKO / Všetci sa zhodnú na tom, že ekonomiku Európskej únie náhle a drvivo postihnutú koronakírzou treba sanovať. Ako? V tom sa už členské štáty rôznia. Najmä podľa toho, či sú bohaté, alebo chudobné a na koľko sú postihnuté pandémiou. Európski lídri aj vo štvrtok riešili ako von z tohto problému. Ako inak - na diaľku.
Na spôsobe prvej záchrany sa členské štáty viacmenej zhodujú. Využijú euroval. Horšie je to už pri hľadaní spôsobov, ako vytvoriť dlhodobý záchranný fond. "Hlavný spor je o to, do akej miery vydávať a či pristúpiť k vydávaniu spoločných dlhopisov," vraví šéfredaktorka euroactiv.sk Zuzana Gabrižová.
Takzvané eurobondy podporujú najviac postihnuté štáty juhu - Taliansko a Španielsko. Naopak bohatším štátom sa nechce spoločne ručiť za ne. Nemecko je však ochotné zvýšiť svoje príspevky do spoločného rozpočtu.
Slovensko by pri eurobondoch potrebovalo celospoločenskú dohodu. Čo sa týka vlastných prostriedkov na celkovú obnovu, sme na tom zle. Našetrené nemáme na rozdiel od Čechov či Nemcov nič. Podľa Eurostatu nám ostala naopak po vláde Smeru-SD sekera miliarda dvesto miliónov eur.
"Budeme musieť urobiť enormné zásahy na podporu hospodárstva," uviedol minister financií Eduard Heger. Slovensko je tak rovnako, ako ostatné štáty odkázané na európske peniaze.