Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Ako dlho vydržíme, pýtajú sa maloobchodníci aj prenajímatelia priestorov
Zdielať na

Ako dlho vydržíme, pýtajú sa maloobchodníci aj prenajímatelia priestorov

BRATISLAVA / Platforma Ako dlho vydržíme sa sťažuje, že vláda stále ignoruje viac ako 300-tisíc ľudí, ktorí si prenajímajú priestory alebo pracujú v nákupných centrách a retailových parkoch. Naďalej čakajú na odbornú diskusiu a spôsob pomoci prenajímateľom aj nájomcom.

"Kroky vlády sú neisté a pomalé. Prenajímatelia nevedia, čo môžu očakávať," uviedla vo štvrtok platforma Ako dlho vydržíme, ktorá združuje prenajímateľov obchodných priestorov a nájomcov.

Prenajímatelia obchodných priestorov sú v dôsledku toho aj naďalej zdržanliví k prijímaniu akýchkoľvek opatrení voči svojim nájomcom. "Nájomcovia sú tak postavení do situácie, keď ostali týždne bez príjmu. Zároveň mnohí z nich musia zvažovať aj radikálne kroky, teda ukončenie podnikania alebo výpoveď z priestorov. Čím dlhšie bude tento stav trvať, tým väčšie následky to bude mať na celý maloobchod."

"V istom momente príde aj k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov, na ktorých nájomcovia aktuálne čerpajú podporu. Nejde pritom o malý alebo druhoradý problém. Tento sektor dáva na Slovensku prácu a živobytie približne 300-tisíc obyvateľom a ročné tržby sa pohybujú na úrovni 25 miliárd eur," ozrejmila platforma.

Na uvedených číslach sa podľa platformy v drvivej väčšine podieľajú stredné a malé spoločnosti, s miernymi ziskami aj živnostníci. Ich prežitie je aktuálne ohrozené výpadkom príjmov a najmä zastavením ich podnikania. "Každý z tohto obrovského počtu ľudí má nielen svoju rodinu, ale aj svoj príbeh. Aktuálne však žijú v strachu a úzkosti, pretože ich živobytie a celoživotné investície sa im rozplývajú pred očami a nikto z nich nevie, čo bude ďalej," pokračovala platforma.

Ako prenajímatelia, tak aj nájomcovia sú v tomto na jednej lodi. V našom prípade sú nájmy hneď druhou najvyššou položkou. Ak nám s nimi štát nepomôže, jednoducho neprežijeme,“ vysvetlil Daniel Krakovský z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov. „Len posunutie nájmov či ochrana nájomcov nie sú najšťastnejšími krokmi. Priniesli viac chaosu než reálnych riešení. Problematické je, že sa vláda snaží situáciu vyriešiť plošne bez ohľadu na konkrétne problémy jednotlivých maloobchodníkov. Situácia je však iná v prevádzke, ktorú vlastní súkromník a iná v nákupnom centre, ktoré dodnes nemôže byť otvorené. Pevne preto veríme, že sa nájde riešenie, ktoré umožní prevádzky udržať aj po ich opätovnom otvorení,“ dodal.

Platforma „Ako dlho vydržíme“ pritom už pred dvoma týždňami adresovala Vláde SR aj jej členom a členkám otvorený list. Vyzvala ich na diskusiu a spoluprácu s tým, aby sa hľadali riešenia na uvoľnenie pravidiel, samozrejme za dodržania rovnako prísnych hygienických podmienok, aké počas celej krízy fungujú napríklad v obchodných reťazcoch. Na túto ich snahu však neprišla žiadna odpoveď a ich prosba o diskusiu ostala nevypočutá. Bez takejto diskusie sa podľa platformy totiž mnoho praktických problémov len prehlbuje.

Vláda je pri uvoľňovaní obmedzení opatrná:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy