Slovensko by mohlo do roku 2035 prísť o približne 350-tisíc pracovných miest
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovensko by mohlo do roku 2035 prísť o približne 350-tisíc pracovných miest. Dôvodom však nie je pandémia a aktuálne nelichotivá finančná situácia podnikov, ale zmeny v štruktúre ekonomiky. Najmä v priemysle budú namiesto ľudí stále dôležitejšiu úlohu zohrávať roboty.
Svetová ekonomika sa bude postupne meniť a výnimkou nie je ani Slovensko. Neznamená to však zánik priemyslu, ale špecializáciu a čiastočný odklon od produkcie tovarov k poskytovaniu služieb.
"350 tisíc pracovných miest je v súčasnosti asi 12 % ďalších nezamestnaných ľudí navyše," uviedla analytička Wood & Company Eva Sádovská.
Aj preto sa treba na tieto zmeny pripraviť. "Je to kontinuálny proces, ktorý sa odohráva posledné storočie a napriek tomu sme mali minulý rok pred pandémiou najnižšiu mieru nezamestnanosti," zhodnotil ekonomický analytik INESS Róbert Chovanculiak.
Okrem toho strata pracovných miest by znamenala aj značný výpadok na odvodoch a to vo výške niekoľkých miliárd eur. "Takýto výpadok odvodov by mohol mať za následok kolaps sociálnej siete na Slovensku. Ak nevyužijeme efektívne dostupné verejné zdroje, môžeme sa dostať do cyklickej dlhovej špirály," myslí si Peter Helexa, výkonný riaditeľ Istroanalytica.
Čo teda pomôže zvládnuť automatizáciu a robotizáciu s čo najmenšími škrabancami? "Je to na jednej strane kvalitné podnikateľské prostredie, kde môžu vznikať nové nápady a podniky a na druhej strane je to flexibilný trh práce," uviedol Chovanculiak.
Odliv pracovníkov z priemyslu by sme mali využiť v iných odvetviach – či už v poľnohospodárstve, zdravotníctve a sociálnej starostlivosti, prípadne v službách a obchode.
V súvislosti s väčšou potravinovou bezpečnosťou by to určite nebolo na škodu. "Potrebujú posilniť pozície od ošetrovateľov, mechanikov, od zamestnancov v mliekárenskom sektore, až po vyučených pekárov," povedala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
A možno by mal kto pozbierať aj úrodu ovocia, aby nám nehnilo pod stromami. Báť sa, že ľudí postupne úplne nahradia stroje, tak zatiaľ nie je na mieste."Aj táto koronakríza ukázala, že osobný kontakt, teda ten ľudský faktor, bude hrať stále dôležitú rolu," uzavrela analytička Sádovská.