Maximálna štátna prémia na stavebné sporenie v roku 2010 bude 66,39 eura
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TV JOJ
Výška štátnej prémie na stavebné sporenie v budúcom roku bude 12,5 % z ročného vkladu
Systém stavebného sporenia na Slovensku sa do praxe zaviedol potom, keď Národná banka Slovenska udelila 29. októbra 1992 prvú licenciu na výkon stavebného sporenia Prvej stavebnej sporiteľni (PSS). Štát nepretržite podporuje stavebné sporenie prémiou, ktorej výška, na začiatku stanovená na 40 %, sa postupne znižovala a tento trend pokračoval aj po 1. januári roka 2002, kedy bola 20 %. Štátna prémia sa na účet sporiteľa pripisuje raz za rok.
V súčasnosti na trhu pôsobia PSS, Wüstenrot stavebná sporiteľňa a najmladšia ČSOB Stavebná sporiteľňa.
Model stavebného sporenia je založený na myšlienke, že sporiteľ si svojimi vkladmi, štátnou prémiou a úrokmi nasporí časť prostriedkov, ktoré potrebuje na zlepšenie svojho bývania. Druhú časť môže získať od stavebnej sporiteľne ako úver. Sporiteľ sa rozhodne o výške cieľovej sumy, teda peňazí, ktoré chce získať stavebným sporením predovšetkým na rekonštrukciu a modernizáciu bytu alebo domu.
Podmienkou na pridelenie cieľovej sumy je sporenie minimálne 24 mesiacov a minimálne nasporených 25 % cieľovej sumy. Zároveň si sporiteľ vyberie tarifu. Tá má vplyv na výšku mesačných vkladov, rýchlosť pridelenia cieľovej sumy, na výšku splátok a lehotu splácania úveru. Za uzatvorenie zmluvy si stavebná sporiteľňa účtuje poplatok. Ak sporiteľ potrebuje peniaze ešte pred pridelením cieľovej sumy, môžete požiadať stavebnú sporiteľňu o medziúver.