Na dvere klope ďalšia kríza: Aké by mohla mať následky pre našu ekonomiku?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO A SVET / Svetová ekonomika sa ešte len spamätáva z následkov koronakrízy a už sa pomaly začína špekulovať o ďalšej finančnej kríze. Podľa niektorých analytikov by sa mohla, podobne ako v prípade pandémie, rozhorieť opäť v Číne. Zisťovali sme preto, nakoľko je tento scenár pravdepodobný a aké by mohol mať následky aj pre našu ekonomiku.
Kým v roku 2008 bola spúšťačom finančnej krízy americká investičná banka, v súčasnosti môže túto úlohu prebrať čínsky realitný gigant, ktorému hrozí krach.
“Má úvery v hodnote stoviek miliárd u asi troch stoviek bánk a finančných inštitúcií," hovorí analytik Iness Martin Vlachynský.
V poslednom čase sa však spoločnosť dostala do problémov a nie je schopná splácať finančné záväzky. “Táto situácia a jeho hroziaci bankrot by sa mohla preliať aj na realitný trh, poťažmo aj na výkonnosť čínskej ekonomiky a následne aj na svetové trhy," tvrdí ekonóm J&T Bank Patrik Hudec.
Evergrande síce nie je prepojený na západ, v dnešnom globalizovanom svete to však nič neznamená
“Môže to byť ten povestný moment, kedy sa investori zľaknú širšieho dopadu týchto problémov," hovorí Vlachynský. “Výpredaj akcií a dlhopisov vytvára tlak po celej Číne. Evergrande v súčasnosti čelí riziku insolventnosti, no investori vedia, že to nie je len čínsky developer,” hovorí výkonný riaditeľ Kingston securities Dickie Wong.
Ekonomika si nestihla doliečiť pandemické rany a už je tu hrozba ďalšej krízy, nevyhlo by sa jej ani Slovensko
Rizikom sú najmä naše verejné financie, ktorých udržateľnosť je najhoršia z celej únie. “Potrebujeme, aby verejná štátna správa začala šetriť, len tak sa dokážeme krízovej situácii vyhnúť," tvrdí europoslanec (KDH) Ivan Štefanec.
Finančné trhy pomaly zaťahujú ručnú brzdu a zrejme ich čakajú horúce mesiace
“Predpokladáme, že počas jesene táto volatilita z trhov nezmizne a do konca roka rozkolísaný vývoj na trhoch ešte zostane," hovorí Hudec. Jedným z dôvodov rozkolísaných trhov je aj pandémia, ktorá na jeseň naberá na sile a na burzách spôsobuje čoraz väčšiu neistotu.
Namiesto revolúcie však analytici očakávajú skôr evolúciu
Mnohé opatrenia totiž prežívali ešte z čias predchádzajúcej krízy, vrátane nízkych úrokových sadzieb. Signálom zmeny môžu byť napríklad rýchlo rastúce ceny. “Nejakým tempom, pomalšie alebo rýchlejšie, nastanú výrazné zmeny na globálnom trhu," hovorí Vlachynský.