Slovenskej ekonomike sa začalo dariť. Ťahúňom je automobilová výroba
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ekonomika príjemne prekvapila. V druhom štvrťroku rástla rýchlejšie ako sa čakalo. Spomalilo sa zdražovanie tovarov a služieb a pomohlo to udržať aj zamestnanosť. Po dlhšom čase sú toto dobré ekonomické správy. Ale stále to nie je optimálne - najmä čo sa týka rastu cien potravín. Aj preto ekonomiku už neťahá spotreba, ale opäť priemysel.
Slovenskej ekonomike to v druhom štvrťroku nešlo raketovo, ale zase ani nie ako v lete na sánkach. "Sa náš HDP zvýšil o 0,4%, to je zhruba dvojnásobok ako sme čakali," priblížil Michal Lehuta, analytik VÚB banky.
Najviac sa pod to podpísal náš klasický ekonomický ťahúň - automobilová výroba. Je to vidieť aj na našom vývoze. "Tzv. čistý vývoz, čiže rozdiel medzi dovozom a vývozom, ktorý významne narástol," dodal Lehuta.
Naopak, utlmená bola pre vysokú infláciu spotreba. Ak to ale takto pôjde ďalej, tento rok by mohlo Slovensko uzavrieť lepšie, ako sa čakalo. "Sa zrejme vyhneme recesii ako iné krajiny, v tom druhom polroku by nám malo pomôcť dočerpávanie eurofondov," poznamenal Lehuta.
Okrem najnovších čísiel o raste potešili aj o júlovej inflácii. Od februára 2022 sa konečne podarilo prekročiť magickú hranicu smerom nadol pod desať percent. ceny sú však medziročne stále vysoké, najmä pri veciach, čo trápia Slovákov najviac. "Sú potraviny a ceny bývania, ktoré vlastne od začiatku roka urobili výrazný skok a tento skok sa potom prejavuje celých nasledujúcich 12 mesiacov," uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.
Rast cien má, ale naďalej spomaľovať a ku koncu roka by sa mohli dostať pod šesť percent. "A to už bude menej ako očakávaný rast miezd," doplnil Lehuta. Silný je naďalej aj trh práce, čo je veľmi dôležité a mierny optimizmus prevláda aj medzi podnikateľmi. "Apetít po vzniku nových firiem postupne dostáva na predpandemickú úroveň. V minulom roku na Slovensku ich vzniklo 20 000," ozrejmila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
Podľa prieskumu skoro 60 percent tento rok nehodlá meniť plány k horšiemu a slušný počet chce rásť. "22 % firiem plánuje svoje podnikanie rozšíriť," dodala Jamborová. To sú v každom prípade lepšie správy, znamená to zamestnanosť a vyššie mzdy.