Máte problém so splácaním hypotéky? Takéto máte možnosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zatiaľ čo politici pred voľbami rozvírili tému hrozivých nárastov výšky hypotekárnych splátok, Národná banka a ministerstvo financií situáciu nevidia až tak dramaticky. Pomôcť by nám malo udržanie zamestnanosti a očakávané zvyšovanie platov. Z toho dôvodu vláda nebude riešiť populistické celoplošné opatrenia. Banky však vyzývajú svojich klientov, aby ich v prípade problémov so splácaním hypoték radšej vopred kontaktovali, pretože vždy je možné nájsť rozumné riešenie.
Súčasné prepočty hovoria o tom, že problém by mohlo mať 7 tisíc domácností. Ak sa do takej nepríjemnej situácie rútite, neodkladajte najmä jednu vec. "Najdôležitejšie pravidlo je kontaktovať banku ešte pred tým, ako sa dostanem do omeškania so splátkami," zdôraznila Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.
Banka s vami začne hľadať riešenia
Najčastejším je zníženie splátok až na výšku úrokov. "Až na obdobie 6 - 12 mesiacov," upresnil Peter Krútil, viceprezident Slovenskej bankovej asociácie. "Druhým riešením je predĺženie splatnosti úveru ak aktuálne nemám nastavenú maximálnu dobu splácania," doplnila Ďuďáková. To tiež pomôže znížiť splátky.
Keď máte viacero úverov s rôzne vysokými úrokovými sadzbami či kreditné karty, vedia sa s tým v banke pohrať. "Je dobré pozrieť sa celkovo na tieto úvery a skonsolidovať ich do jedného úveru s výhodnejšou splátkou," priblížila Ďuďáková.
Banková asociácia spustila na svojej stránke aj kalkulačku na výpočet splátok hypotéky. "Aby si vedeli skontrolovať, či tie čísla, ktoré dostáva od toho svojho finančného domu, sa zhodujú s tým, čo je na stránke SBA," uviedol Krútil.
Keď si požičiava draho štát, posúva latku nahor aj ostatným dlžníkom
Čo sa týka samotnej výšky úrokov, ich ďalší rast priblížil Vladimír Dvořáček, člen Bankovej rady NBS, takto: "Nachádzame sa buď na vrchole alebo pred vrcholom. Čakáme, že tá situácia nebude pokračovať tak, ako sme to videli posledný rok."
Úroky narástli primárne pre rozhodnutia Európskej centrálnej banky, ktorá musí hasiť vysokú infláciu. Úrokové sadzby u nás však rástli rýchlejšie ako v iných krajinách eurozóny a za to už mohla aj naša vláda. Rôznymi nepremyslenými ťahmi spôsobila, že máme verejné financie aktuálne v zlom stave a finančné trhy nám neveria. "Tie naše verejné financie sú vnímané ako rizikovejšie," potvrdil Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB.
No a tým pádom si drahšie požičiavame. A keď si požičiava draho štát, posúva latku nahor aj ostatným dlžníkom - bankám, podnikom či domácnostiam.