Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Gréci dostali ultimátum: Buď euro alebo drachma!
Zdielať na

Gréci dostali ultimátum: Buď euro alebo drachma!

Francúzsko a Nemecko dali Grécku jasne najavo, že sa rýchlo musí rozhodnúť, či chce zostať v Európskej menovej únii. Grécke médiá vzápätí začali špekulovať o demisii gréckeho premiéra. Podľa agentúry Reuters sa tak však nestalo.

Papandreu chce údajne s ostatnými politickými stranami začať rokovať o vytvorení "vlády národnej spásy." Dvaja grécki poslanci vládnej socialistickej strany uviedli, že sa zdržia hlasovania pri piatkovom vyslovovaní dôvery vláde, čím ju pripravili o jej parlamentnú väčšinu.

Podľa šéfa rezortu financií Evangelosa Venizelosa je euro historický výdobytok Grékov, ktorý by nemal byť spochybňovaný a nemal by byť závislý od referenda. Podporil ho aj minister rozvoja Michalis Chrysohoidis.

Gréci budú hlasovať aj o zotrvaní v eurozóne

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu večer presvedčili gréckeho premiéra Georgiosa Papandreoua, aby referendum, ktoré Atény schválili, uskutočnil už začiatkom decembra.

Zároveň trvali na tom, aby sa ľudové hlasovanie sústredilo na širšiu otázku, či Grécko chce zostať v eurozóne a nielen na tému nového balíčka zahraničnej pomoci, ktorý väčšina Grékov odmieta.

Ľudové hlasovanie sa môže skončiť fiaskom

Sarkozy a Merkelová ďalej dali jasne najavo, že Atény pred konaním referenda nedostanú novú tranžu úverov v sume 8 mld. eur. Ak bude referendum neúspešné, pomoc Grécku zo strany EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) sa zastaví a krajina sa dostane do neriadeného bankrotu.

V každom prípade to bude bolestivé

Či referendum bude, závisí hlavne od toho, ako dopadne piatkové vyjadrenie dôvery súčasnej vláde. Opozícia sa skôr prikláňa k predčasným voľbám. Až šesťdesiat percent Grékov pritom podľa predbežného prieskumu nesúhlasí s ďalšou pomocou od eurozóny. Tá je totiž podmienená bolestivými opatreniami.

Európske akcie sa prepadli

Európsky akciový trh vo štvrtok ráno výrazne klesol po tom, ako Francúzsko a Nemecko povedali Grécku, že nedostane ďalšiu tranžu v rámci núdzových úverov, kým sa neuskutoční grécke referendum o zahraničnej pomoci. To vyvolalo obavy, že krajina by mohla zbankrotovať a kríza by sa mohla rozšíriť do väčších ekonomík.

Grécko, ľudia sediaci na Akropole, referendum

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy