Jasno
Bratislava
Tibor
10.11.2024
Počasie prinieslo extrémne škody na majetku. Poisťovne už posilnili svoje kapacity
Zdielať na

Počasie prinieslo extrémne škody na majetku. Poisťovne už posilnili svoje kapacity

BRATISLAVA / Do stredy 18. 9. ľudia nahlásili tisíce poistných udalostí v miliónoch eur. Najčastejšie sú zatopené pivnice, garáže a záhrady. Podľa asociácie poisťovní bolo na Slovensku doteraz nahlásených takmer 4400 poistných udalostí spôsobených povodňami. Škody na majetku zatiaľ odhadujú na osem miliónov eur. Poisťovne však očakávajú, že celková výška bude dvojnásobná a presiahne 15 miliónov eur. Čo treba urobiť v prípade, že aj vám záplavy alebo vietor spôsobili škody, to sa dozviete v nasledujúcej reportáži.

​Keď už sú zachránené životy, vyhŕňajú sa rukávy a začína sa zachraňovať majetok. "Vysokozdvižný vozík vonku, dodávky, zváračky. V podstate všetko tu plávalo, keď sme tu prišli," hovorí obyvateľ.

Nerastie len počet hlásení, ale aj sumy a tie sa menia každým dňom. "Celkovo tú sumu odhadujeme zatiaľ na 700-tisíc eur," ozrejmila hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Strnad Muthová. Podľa hovorkyne poisťovne Uniqa Beáty Lipšicovej ide zase o škody v sume 3 360 000 eur.

Postup pri hlásení škôd nie je extra zložitý

Skoro všetko ide online. "Je potrebné, aby si urobili predtým fotodokumentáciu práve pre účely komunikácie s poisťovňou," uviedla Kristína Balúchová, hovorkyňa poisťovne Union.

Zdroj

​Podľa toho, či ide o nižšiu alebo vyššiu škodu buď môžete počkať na obhliadku, alebo vám škodu automaticky poisťovňa preplatí.

Zatopených bolo aj množstvo áut

Optimálne je, ak máte havarijnú poistku, čo ale nemajú najmä majitelia starších vozidiel. Existuje aj jeho lacnejšia verzia, čo pomáha práve v takýchto prípadoch. "Balík pri poistení krytie živlov. Volá sa to v mnohých poisťovniach také malé havarijné," hovorí Strnad Muthová.

Horšie ale je, že prognózy dobré nie sú. Slovensko len v júni naposledy zažilo povodne, aj keď nie takéhoto rozsahu. Na druhej strane problémy spôsobuje aj extrémne sucho. Poistenie preto dáva zmysel. "Živelných škôd na Slovensku stále pribúda a aj priemerná výška škody stále rastie," dodáva Strnad Muthová.

Tak ako rastie počet živelných katastrof, rastie však aj počet rizikových oblastí, kde vás už nie všetky poisťovne poistia. Treba si to preto overiť u jednotlivých z nich.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy