Mraky sa zaťahujú, euro naďalej oslabuje
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Optimisti verili, že summit lídrov Európskej únie postaví padajúce euro na nohy. No, zdá sa, že pravdu mali skeptici. Euro naďalej oslabuje a vôbec sa to nedeje pomimo nás.
Najhoršie je na tom Grécko. Jeho premiér sa už vyjadril, že tento rok bol najhorším v povojnovej histórii. Lucas Papademos ale povedal aj toto: "Sú tu však povzbudivé signály na základe ktorých očakávame opätovný rast v roku 2013."
Papademosov - aspoň aký taký optimizmus - veľmi rýchlo schladil šéf misie Medzinárodného menového fondu, ktorá kontroluje situáciu v krajine. "Reformy meškajú v mnohých oblastiach, čo je podľa mňa hlavným dôvodom, prečo grécka ekonomika stále klesá," povedal Poul Thomsen.
Podľa Thomsena veritelia precenili schopnosť gréckej administratívy uskutočňovať reformy. Sedem dní od summitu nie je na tom ružovo ani euro. Spadlo na ročné dno voči doláru, jenu aj libre. Ako však nezaháľa kríza, tak nezaháľajú ani politici. Včera Angela Mekrelová v Bundestagu vyhlásila, že kríza je viac o príležitostiach, ako o rizikách. Žiada ale trpezlivosť.
Angela Merkelová: "Nie je tu jednoduché a rýchle riešenie. Tento boj je proces, ktorý nebude trvať týždne, mesiace, ale roky." Čas je však to posledné, čo Európania, teda aj my Slováci, máme. Trhy sú neúprosné. Hovorí Oliver Roth z Close Brothers Seydler AG: "Som presvedčený, že závery summitu sú postačujúce zo strednodobého až dlhodobého hľadiska. Ale z krátkodobého máme ťažkosti napríklad s refinancovaním problémových krajín."
Taliani si najnovšie požičali najdrahšie za existenciu eura. Neveselá situácia dáva tušiť skorú reakciu ratingových agentúr. Je veľmi pravdepodobné, že klesnú nielen ratingy slabých, napríklad Talianska, ale aj celej eurozóny.
V horizonte niekoľkých mesiacov môže byť dokonca ohrozený rating Nemecka, ťahúňa Európy - a teda aj nás.
ISIFA