Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Ceny plynu porastú. Hrozí nám najväčšie zdraženie za 20 rokov?
Zdielať na

Ceny plynu porastú. Hrozí nám najväčšie zdraženie za 20 rokov?

SLOVENSKO / Prvé ceny plynu sú schválené. Podľa prepočítaných odhadov by mohlo ísť až o 40 % nárast ceny. Bolo by to najväčšie zdraženie za posledných 20 rokov.

Odborník aj ministerka hospodárstva ale tvrdia, že nárast bude nižší. Ľuďom ministerka Denisa Saková odkazuje, že sa nemusia báť.

Ceny zatiaľ nie sú právoplatné

Prví veľkí dodávatelia energií už vedia od regulačného úradu, s akými cenami za plyn môžu počítať na budúci rok. Ide napríklad o hráčov ako ZSE a VSE. Regulačný úrad pre nich vydal rozhodnutia, ktoré ale ešte nie sú právoplatné.

Napríklad u alternatívneho dodávateľa Magna Energia z Piešťan by cena za plyn vzrástla z pôvodných 0,028 eur za kilowatthodinu na 0,044 eur. Po našom prepočte ide o nárast 54,7 %. Ak by ostatné tarify zostali na pôvodnej úrovni, plyn by v skupine D3, čo je kúrenie v domácnostiach, mohol zdražieť až o 40 %. Podľa rady pre rozpočtovú zodpovednosť bude realita lepšia.

"Nie som si istý, či môžeme hovoriť až o raste 40 percent, to môžno len pre niektoré tarify. V priemere komodita by mala ísť o asi 50 až 60 %. Ale keď to zarátame do celkových cien plynu, lebo komodita tvorí asi len polovicu cien plynu, tak plyn by mohol ísť o až 30% v priemere hore," hovorí člen Rady Martin Šuster.

"My máme odhady, že ceny plynu v priemere stúpnu medzi 25 až 30 %," ozrejmila ministerka Denisa Saková (Hlas-SD). Regulačný úrad ale ešte o tom mlčí.

"Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bude informovať o cenách plynu pre slovenské domácnosti na rok 2025 až po riadnom ukončení riadnych cenových konaní. A to bude začiatkom decembra tohto roka," uviedol hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

"Pokiaľ sa podarí regulačnému úradu stlačiť distribučné poplatky, čo predpokladám, že sa snaží nájsť možnosti, tak tie ceny možno pôjdu o 20 až 25 % hore," povedal Šuster.

Otázne je, aký krok v tejto súvislosti zvolí vláda a rezort hospodárstva

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť jej radí, aby pomoc pre domácnosti bola opatrnejšia ako minulé obdobie. Rozhodne jej neodporúča plošnú pomoc. "Dúfam, že sa vláde podarí dodržať ten sľub, že pomoc bude naozaj cielená. Na to má vláda vyhradených v rozpočte sto miliónov eur. Na cielenú pomoc by to stačilo," dodáva Šuster.

V hre sú ale ešte oba varianty. Pritom plošná pomoc by štát stála oveľa viac. Podľa prepočtov ministra financií by išlo o 400 až 500 miliónov eur. "My sa o domácnosti postaráme. Máme pripravenú na ministerstve hospodárstva adresnú pomoc a máme pripravenú aj plošnú pomoc. Bude záležať na jednotlivých stranách koalície, ako sa zhodneme na daných kompenzáciách pre budúci rok. Ale určite sa o ľudí postaráme," informovala Saková.

Koľko Slovákov stoja energie?

"Slovenské domácnosti v priemere míňajú práve na energie až desať percent z ich rodinných rozpočtov. Pričom konkrétne na plyn je to 3,2 %. A toto je v podstate zároveň jeden z najväčších podielov v rámci celej EÚ," dodáva ministerka.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy