Hospodársky rast na hrane: Čo môže pokaziť plány Európskej únie?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠTRASBURG / Nie je to najhoršie a je to lepšie ako sme čakali, hovorí jesenná prognóza o ekonomike Únie z Bruselu. Rast je síce pomalší, ale je, napriek tomu euro-poslanci dokument kritizujú, aby Európu neučičíkal, lebo hrozieb je viac než dosť. Napríklad aj pre malú slovenskú otvorenú ekonomiku.
Prognóza eurokomisie nie je taká zlá, ako sa čakalo. Ráta, aj keď so slabým, ale stále hospodárskym rastom, postupným nakopnutie ekonomiky, ako aj so stabilným trhom práce.
Europoslanci varujú
"Mne to niekedy pripadá také vtipné, že máme tu teraz dneska nejakú prognózu a teraz všetci si povieme, že všetko je super s tou ekonomikou, " vyjadruje sa k momentálnej situácii Miriam Lexmann europoslankyňa za klub KDH.
"Najhoršie, čo sa momentálne môže stať inštitúciám Európskej únie je, že uveria tomu, že tá situácia je dobrá, pretože situácia nie je dobrá, " varuje europoslankyňa z klubu SMER Monika Beňová.
Európska ekonomika má niekoľko problémov
"Niečo s tou konkurencieschopnosťou musíme urobiť, lebo naozaj máme problém, " opäť Miriam Lexmann.
Dlhodobým problémom je prehnaná byrokracia, ak sa toto nezmení, nemá zmysel ani len len snaha o súťaž s Amerikou a Čínou.
"Toto naozaj sa vníma ako významný problém a máme už aj komisára, ktorý to má v portfóliu, " hovorí poslanec z klubu Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor.
To je vec, ktorú vieme v Európe ovplyvniť, naša ekonomika je ale otvorená a vyváža do celého sveta. Tu vstupujú do hry faktory, ktoré ovplyvniť nevieme.
Otázka amerického cla
Najnovším je obava, či Donald Trump nezavedie nové clá na naše výrobky, čím sa už vyhrážal v minulosti.
"Slovenská ekonomika je jednou z najviac otvorených ekonomík, najviac exportne závislých ekonomík, " vyjadril sa Branislav Ondruš, europoslanec za klub HLAS-SD.
"My na to doplatíme oveľa viac ako Američania alebo napríklad aj Číňania, to je pre mňa veľmi neznáma, " znova Ľudovít Ódor.
Otázok je viac
Naďalej pretrváva ruská vojna na Ukrajine a neutícha ani blízkovýchodný konflikt. Toto sú všetko de facto nášľapné ekonomické míny.
"Môže to vymazať celý predpokladaný rast budúci rok, " ukončuje Ľudovít Ódor.
Ekonomická predpoveď eurokomisie teda nie je najhoršia. Na červený koberec to ale rozhodne nie je. No a na pozadí týchto ekonomických patálie čaká v stredu (27. novembra) europoslancov hlasovanie o rozpočte únie na rok 2025. Napriek nezhodám sa očakáva, že zákon roka únii prejde.