Dôchodkové úspory rastú: Reforma druhého piliera presunula peniaze do výnosnejších fondov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Zdá sa, že Slováci konečne prišli na chuť investovaniu. Dôkazom sú ich úspory v druhom dôchodkovom pilieri, ktoré vďaka situácii na finančných trhoch prudko rastú. Teda najmä tie v akciových a indexových fondoch. Vďaka reforme druhého piliera má už väčšina Slovákov uložené peniaze na dôchodok práve v nich.
Príspevok pre dôchodcov
Kým donedávna verili sporitelia v druhom pilieri skôr garantovaným dlhopisovým fondom, zrazu je všetko inak. "Dnes majú Slováci v indexových alebo akciových fondoch až 71 % svojich úspor," ozrejmil Maroš Ovčarik, riaditeľ Partners Investments
Čo je v porovnaní s rokom 2022 nárast o takmer 30 %. Z konzervatívnych sa za dva roky stali zo Slovákov dynamickí investori a naša šanca na lepší dôchodok tak prudko stúpla. "Je dobré, že hľadajú možnosti s najvyšším výnosom, pretože to je kľúčový nástroj na zhodnotenie ich úspor," uviedol Radovan Ďurana, analytik INESS.
Po inflácii treba brzdiť očakávania
Na dôchodok si v druhom pilieri sporia takmer dva milióny Slovákov. Väčšina pochopila, že risk je zisk, čo podľa štatistík platí najmä pri sporení dlhšom ako 10 rokov. "Indexové fondy sú najvýkonnejšie fondy spomedzi všetkých spravovaných fondov v druhom pilieri," upresnil Matej Varga, člen predstavenstva ADSS. "Pri indexoch, ak sa pozrieme, od svojho vzniku zarobili viac ako 10 % ročne," Ovčarik.
Na rozdiel od garantovaných fondov, ktoré vo väčšine prípadov nezarobili ani na infláciu. Presun pasívnych sporiteľov do indexových fondov bude pokračovať do konca budúceho roka. Po tohtoročných prudkých rastoch však treba brzdiť očakávania. "Súčasný rok sa javí byť skôr jeden z rekordných. Nie je možné očakávať, že každý jeden rok bude takýto úspešný," povedal Varga.
Dôveryhodnosť piliera môže ešte klesnúť
Zároveň sa zdá, že nad II. pilierom sa opäť zmráka a hrozí mu ďalšie znižovanie odvodov. Ak sa vláda opäť rozhodne siahnuť po tomto kroku, dôveryhodnosť druhého piliera v očiach sporiteľov môže klesnúť na minimum. "Takýto krok znamená len dve veci: vláda chce tieto peniaze pre seba, buď v podobe znižovania deficitu alebo aby mohla zvýšiť svoje výdavky. Ale zároveň to znamená, že sporitelia budú mať na dôchodku menej zdrojov," doplnil Ďurana.