Ján Rudolf: Eurofondy pre Bratislavský kraj sú už štedrejšie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Facebook/Ján Rudolf
V programovom období 2007-2013 bol Bratislavský kraj od eurofondov značne eliminovaný. Politici, starostovia, ale aj podnikatelia s obľubou vyhlasovali, ako je Bratislava ukrivdená a aký nezmysel to je, že oni eurofondy čerpať nemôžu. Nuž, Európska únia má svoje pravidlá, a keďže bratislavský región je jeden z najrozvinutejších, pretože dosahuje podstatne viac, než 75 percent priemeru HDP na obyvateľa v EÚ, eurofondov dostáva menej.
Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ján Rudolf.
Regionálna politika únie sa tiež vyvíja a v súčasnom programovom období 2014 – 2020 medzi jej priority patrí aj podpora viac rozvinutých regiónov, a to hlavne oblastí, ktoré sú napriek vyspelosti regiónu zanedbané. A to platí tak pre mesto Bratislavu, ako aj pre celý Bratislavský kraj. Ak budete počuť politikov ešte aj dnes stále rozprávať o ukrivdenej Bratislave, neverte im.
Bratislavský kraj má dnes šancu využiť peniaze z Bruselu na efektívne projekty, ktoré ľudom prinesú kvalitnejšie životné prostredie a vyššiu životnú úroveň. Primátori, starostovia, predstavitelia samosprávneho kraja, riaditelia škôl a výskumných centier, štátnych príspevkových a rozpočtových organizácií by mali dokonale poznať možnosti, ktoré sa im v tomto období ponúkajú a využiť eurofondy na lepší život a služby pre obyvateľov bratislavského kraja.
Podnikatelia, malí živnostníci, ale aj veľké firmy, slobodné povolania, občianske združenia a neziskové organizácie dostali v tomto období taktiež možnosť pomocou fondov zlepšiť svoje podnikateľské aktivity a majú šancu skvalitniť svoje produkty i služby, a tak zvýšiť svoju konkurencieschopnosť.
Podporovaných oblastí a možností ako využiť eurofondy je veľa, záleží len na kompetentných, ako efektívne a zmysluplne to dokážu. Z mnohých oblastí vyberám len niektoré:
- Zabezpečenie ekologickej a bezpečnej dopravy v regiónoch
- rekonštrukcia a modernizácia ciest II. a III. Triedy
- rekonštrukcia, modernizácia a výstavba infraštruktúry pre nemotorovú dopravu – cyklistické komunikácie – obnova a rekonštrukcia už existujúcich cyklistických komunikácií, budovanie nových cyklistických komunikácií, cyklokoridorov, doplnková cyklistická infraštruktúra (chránené parkoviská pre bicykle, cyklostojany, nabíjacie stanice pre elektrobicykle, systémy automatickej požičovne bicyklov, propagácia a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy
- Zhodnocovanie a recyklácia odpadov, podpora systémov triedeného zberu
- Budovanie verejných kanalizácií a čistiarní odpadových vôd
- Zníženie znečisťovania ovzdušia a zlepšenie jeho kvality
- Preventívne opatrenia na ochranu pred povodňami
- Zabezpečenie sanácie environmentálnych záťaží v mestskom prostredí, ako aj v opustených priemyselných lokalitách
- modernizácia materiálno- technického vybavenia odborných pracovísk pre praktické vyučovanie, odborný výcvik, odbornú prax, celoživotné vzdelávanie, jazykových učební, dielní, knižníc, prednáškových a vyučovacích miestností na stredných odborných školách
- rozvoj kreatívneho talentu, jeho podnikateľského ducha a podpora netechnologických inovácií s použitím informačných technológií
- obstaranie hmotného a nehmotného majetku nevyhnutného pre výrobu a inovácie;
- podpora marketingových aktivít (účasť na workshopoch, veľtrhoch, výstavách, propagácia miestnych výrobkov, spracovávanie marketingových stratégií pre miestne produkty, a pod.);
- Zvýšenie energetickej efektívnosti bytových domov
- zlepšovanie tepelno-technických vlastností stavebných konštrukcií bytových domov,
- modernizácia vykurovacích systémov vrátane rozvodov a hydraulického vyregulovania
- modernizácia osvetlenia za účelom zníženia spotreby energie,
- modernizácia výťahov za účelom zníženia spotreby energie,
- odstránenie systémových porúch bytových domov zateplením za účelom zníženia spotreby energie.
- Začatie a rozvoj podnikania MSP, nákup nových technológií, marketingové aktivity
- zlepšenie cezhraničnej koordinácie iniciatív a plánov rozvoja kultúrneho a prírodného dedičstva posilnením aspektu samosprávy a rozvoja kapacít
- posilnenie spoločného zamerania ponúk v oblasti cestovného ruchu, voľného času a kultúry
- Rozvoj inštitucionálnej spolupráce medzi univerzitami a vysokými školami v Rakúsku a na Slovensku s cieľom vypracovať spoločné ponuky (napr. vytvoriť centrá na prenos poznatkov)
- Podpora výskumno-inovačných činností na základe spolupráce v oblastiach: biologické vedy/biotechnológie, obnoviteľné zdroje energií, inteligentná mobilita /post-uhlíková doprava, materiály, informačné a komunikačné technológie A to aj v sektoroch v rámci regiónu, napríklad kreatívne odvetvia či sociálna inovácia.
Energetika, doprava, životné prostredie, školstvo, veda a výskum, sociálne veci, kultúra a kreatívny priemysel, cezhraničná spolupráca a podnikanie sú oblasti, ktoré sa budú podporovať aj v Bratislavskom samosprávnom kraji, záleží len na nás, aké projekty sa budú realizovať.