Stále menšia Británia a na konci brexitus
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Oznámením, že Veľká Británia sa ani nepokúsi zostať na spoločnom trhu, nemá Theresa May čo stratiť. Dohoda, ktorá by to umožnila, by bola v praxi natoľko zložitá, že skutočne je efektívnejšie sa o ňu vôbec nepokúšať. Ale ten nápis na kecpulte spoza ktorého ohlásila tvrdý brexit, ten musel vymýšľať ktosi pod vplyvom. A teda pod vplyvom niečoho menej legálneho, ako obyčajný alkohol. Stálo tam, že „globálna Británia“.
Prvá ministerka vlády jej veličenstva bez zábran hovorila, čomu by všetci chceli veriť – že to bude ešte väčšia Británia. Nuž, azda neušlo jej pozornosti, že nie veľmi dlho pred britským referendom o zotrvaní v EU mali Škóti referendum o zotrvaní vo Veľkej Británii. Opustenie spoločnej monarchie by bolo pre nich znamenalo komplikované prístupové rokovania do EÚ, preto sa rozhodli zostať. Významnou väčšinou hlasovali aj proti Brexitu. Zotrvávať v Británii, ktorá je mimo EÚ, však Škóti nemajú záujem.
Pozícia Severného Írska nie je natoľko jednoznačná. Brexit neprešiel ani tam, ale všeobecná odstredivá tendencia je menšia. Ak sa nejakému Írovi v Británii veľmi nebude páčiť, stále môže odísť do Írska. Bude v EÚ a nenarazí tam prakticky na žiadnu rečovú ani kultúrnu bariéru.
Írska vláda sa napokon vôbec netají tým, že sa na firmy z londýnskej City už teraz teší. Lebo poskytovať finančné služby cez obchodné bariéry, ktoré tvrdý brexit z večera na ráno vytvorí, by bolo prakticky nemožné.
Theresa May má síce pravdu, že okrem Európskej únie je tu ešte jedna celá planéta, s ktorou môže jej krajina obchodovať, no žiada sa dodať, že jej v tom ani doteraz nič nebránilo. Predstava, že v okamihu, keď jej ostrov stratí prístup na kontinent, otvoria sa mu všetky ostatné trhy sveta, nie je ani naivná. Je prosto hlúpa.
Britská premiérka naznačila, že počíta s podporou Donalda Trumpa. Azda preto, že jej k brexitu zablahoželal. A bolo by veru čudné, keby sa mu nepotešil. Theresa May apelovala aj na európskych lídrov, že obchod nie je hrou s nulovým súčtom: jeho rozvoj prináša obom stranám prospech, jeho obmedzenie stratu. Trump však vidí biznis práve naopak – zisk kohokoľvek iného vníma ako svoju stratu. Ak naňho bude Británia odkázaná, zderie ju z kože.
Obyvatelia už nie takej veľkej Británie sa jedného rána, zhruba o dva roky, opäť zobudia na ostrove. Budú mať k dispozícii jeho väčšiu časť a je to fakt veľký ostrov. Ale impérium to teda nebude. Ani obchodná veľmoc. Veľká Británia bude mŕtva. Zostane len nafúkané operetné kráľovstvo primeraného významu.