Súdny lekár apeluje na pozostalých. Všetky informácie sú pre nás kľúčové
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Situácia s pandémiou koronavírusu naráža na realitu v mnohých oblastiach. Dotýka sa aj práce súdnych lekárov a patológov.
Nedostatok ochranných pomôcok začína vážne obmedzovať činnosť pohrebných služieb. Tie svoju činnosť zatiaľ zakázanú nemajú, no sprísnili bezpečnostné opatrenia. Aj súdni lekári a patológovia upozorňujú na to, že pri úmrtí mimo nemocnice pre možnosť prítomnosti koronavírusu, bude prehliadka nebožtíka vykonaná za špeciálnych bezpečnostných opatrení.
Norbert Moravanmský je renomovaný súdny lekár, ktorý okrem práci v pitevni vykonáva aj prehliadky mŕtvych v teréne. Dnes pre koronavírus sa s kolegami nachádza aj on v špecifickej situácii. Pri nutnosti vykonania prehliadky mŕtveho v súvislosti s koronavírusom mimo nemocnice, bude musieť prísť k nebohému do jeho príbytku a ešte predtým, efektívne komunikovať s pozostalými. "Prvá rovina je aby sme vedeli odobrať vzorky mŕtvemu človeku v situácií, kde nie je vylúčené, že môže ísť o infekciu koronavírusom. Druhá rovina je aby sme vedeli ochrániť posádku, pohrebnú službu a všetky ďalšie osoby, ktoré sa v blízkosti nachádzajú."
Čo v praxi znamená ak bude musieť špeciaslista prísť prehliadnuť nebohého k pozostalým, ktorí sú v karanténe?
Lekár príde aj s pohrebnou službou už oblečení v kompletne v ochrannom odeve. Prehliadku naplánuje dôkladne voperd, podľa informácií od pozostalých. Pre bezpečnosť všetkých by pozostalí mali tímu pripraviť vopred zdravotnú dokumentáciu nebohého ale aj bezprekážkový prístup do miestnosti s nebohým. Komunikácia už v tom okamihu by mala byť minimálna aby efektívnu prehliadku nič nekomplikovalo."Čiže my si len odfotografujeme tie doklady, odfotografujeme tú komunikáciu. Väčšinou ju ponecháme na tom mieste a celá administrácia sa potom robí mimo ten priestor."
Aj v tomto prípade budú potrebovať zdravotníci čo najviac informácií a v tomto prípade platí pravidlo čím viac tým lepšie.Výkon lekára priamo prepája aj činnosť s pohrebnou službou. Pri výkone v ohrozujúcom prostredí zasahujúca služba ochranu mať bude. Už teraz ale pohrebníctva nahlas hovoria o tom, že im základná ochrana chýba. Preto chcú aj samotné pohreby vykopnávať s obmedzeniami. Napríklad, v malom kruhu najbližšej rodiny, prístup na obrad len s rúškom na tvári v prípad klasického pohrebu, zabezpečenie cintorína políciou. "Musíme dávať pozor aj na zamestnancov aby zamestnanci neostali v karanténe." povedal Ladislav Stríž zo slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.
Pre komlikácie s novým vírusom a nedostatkom rúšok, niektoré pohrebníctva uvažujú zatvoriť prevádzky. Najväčšia bratislavska súkromná pohrebné služba si napríklad ochranné rúša podľa informácii tv joj, nechala ušiť v krajčírstve, aby dokázala chrániť svojich zamestancov.
Dôležitý postup pre príchod lekára:
- komunikujte s operačným strediskom 16155
- pred príchodom lekára otvorte dvere a odstúpte
- minimalizujte verbálnu komunikáciu
-ukážte miestnosť, pripravte doklady
- uvoľnite prístup pre prenos zosnulého
Aký vývoj predpokladajú analytici? Pozrite si reportáž: