Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Ľudia, kvôli mutácii koronavírusu a zákazom letov, ostali v Británii zaseknutí
Zdielať na

Ľudia, kvôli mutácii koronavírusu a zákazom letov, ostali v Británii zaseknutí

BRATISLAVA/VEĽKÁ BRITÁNIA / Zmutovaný koronavírus, ktorý objavili na juhovýchode Anglicka desiatkam Slovákom pokazil nielen sviatky. Po stopnutí leteckej i lodnej dopravy do a z Veľkej Británie sú doslova zajatcami na ostrovoch. Chýbajú im informácie čo sa bude diať a aktuálne im nevie pomôcť ani ministerstvo zahraničných vecí. Sú medzi nimi študenti, ľudia, ktorí na ostrovy cestujú za prácou či kamionisti.

Viacerí slovenskí kamionisti uviazli včera na diaľnici Doveru, neskôr ich britská polícia presmerovala na nefungujúce letisko pri Ramsgate, kde stoja aj v týchto chvíľach. "Nič, žiadne info. Nevieme, čo s nami bude. O tretej ráno nám prišli búchať policajti, že sa ideme presunúť na letisko. Vraj nám tu urobia testy na Covid -19," opísal situáciu jeden z kamionistov Marcel. Ďalší ho doplnil so slovami, že nevedia, kedy ich budú testovať a kedy pôjdu domov.

Na nefungujúcom letisku, ktoré je o niečo menšie ako to Bratislavské tak stoja tisícky kamiónov. A to za podmienok, ktoré by nikto z nás nechcel zažiť. "Sme chceli ísť na záchod. Postavili tu také dve búdky, ale nestíhajú odtekať," povedal o podmienkach Marcel. Miroslav hovorí, že zatiaľ sa o nich veľmi nezaujímajú: "zatiaľ nám dali pollitrovú vodu."
Už teraz vedia, že sa domov na sviatky nedostanú. "Za 12 rokov šoférovania je toto prvýkrát, celkovo v živote je to prvý raz," priznal Marcel. "Pripadá mi to akoby to spravili naschvál. Fakticky som tu naposledy, končím," hovorí Miroslav. Francúzsko uvažuje o tom, že otvorí hranice pre kamionistov a francúzskych občanov, ktorí budú mať negatívne testy. Európska komisia preferuje spoločný prístup k obnoveniu dopravy, aby sa zabránilo výraznejšiemu prerušeniu dodávok tovaru. Napriek uisteniu premiéra Borisa Johnsona, že obchody majú dostatočné zásoby vo Veľkej Británii sa pred supermarketmi tvorili dlhé rady a z regálov rýchlo mizol základný tovar. Kým Spojené štáty vyžadujú u cestujúcich z Británie negatívny test, desiatky krajín lety pred Vianocami zrušili a stovky ľudí uviazli na letiskách. Írsko a Nemecko už predĺžili zákaz cestovania z Veľkej Británie do konca roka.

SLOVÁCI UVIAZLI AJ PRIAMO NA LETISKÁCH 

Na letiskách vo Veľkej Británii uviazli viacerí Slováci. O tom, že im zrušili lety sa totiž dozvedeli až keď prišli do odletovej haly. "Človek sa pozrel na stránku letiska v Košiciach a zistil, že let je zrušený, ale londýnske hlásilo, že let je aktívny" konštatuje Slovenka Mirka. No doslova pár minút pred odchodom na letisko zistila, že jej let zrušili. Sociálne siete zaplnili informácie o zrušených letoch a dohady o tom, kedy by letecké spojenie medzi Slovenskom a Veľkou Britániou malo byť obnovené. "Tento stav, kedy sú zrušené lety z Veľkej Británie a Severného Írska sa bude predlžovať. Sledujeme epidemiologickú situáciu a aj to ako k tomu pristupujú ostatné štáty," informoval Ivan Rudolf, hovorca ministerstva dopravy. Ministerstvo zahraničných vecí priznáva, že v posledných dňoch zaznamenalo väčší počet telefonátov ľudí, ktorí ostali zaseknutí vo Veľkej Británii. Či už Slovákov, ktorí tam študujú alebo sa tam museli vydať za prácou. Aktuálne im však pomôcť nevie. V hre sú však repatriačné lety. "Viaceré členské štáty uvažujú nad touto možnosťou, ale pokiaľ ide o našich občanov, ktorí tam trvalo žijú, tých by sa repatriácia týkať nemala," uviedol Martin Klus, tajomník ministerstva zahraničných vecí.  


Na nový kmeň koronavírusu už zareagovali aj výrobcovia vakcín. Spoločnosti Pfizer – BionTech a Moderna budú ich účinnosť voči mutácii testovať na vzorkách krvi očkovaných pacientov. "Vírus, ktorý sa objavil v Británii je trocha iný. Je to 9 mutácií, nie jedna a my momentálne nevieme, či vakcína poskytne ochranu proti tomuto novému kmeňu. Vedecky je vysoko pravdepodobné, že imunitná odpoveď na vakcínu by si mala vedieť poradiť aj s aktuálnou mutáciou," povedal hlavný hygienik Mikas. Dodal, že ak by bola predsa len potrebná úprava vakcíny, dokážu ju vyrobiť do šiestich týždňov. Otázkou zostáva, či sa tento nový kmeň dostal už aj na Slovensko.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy