Covidové oddelenie: Najťažšie je povedať pacientovi o strate jeho blízkeho tiež na Covid-19
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Chcú len vyhrať boj s koronou a pozdraviť aspoň na diaľku blízkych. Toto sú želania ľudí, ktorých sme stretli na Covid oddelení na klinike pneumológie v bratislavskom Ružinove, kam sme sa s kamerou opäť vrátili po desiatich mesiacoch. Zmenili sa najmä dve veci. Zdravotníci sú oveľa unavenejší a kedysi poloprázdne oddelenie sa zaplnilo do posledného lôžka.
Išli sme na miesto, kde sa všetky doterajšie želania ľudí zúžili na jedno jediné. Žiť. "Ja si veľmi vážim aj silu môjho suseda pacienta, ktorý mi dal veľkú silu. Je to bojovník. Treba bojovať. Mal som strach," rozrozprával sa pacient Paľo.
Poprosil aspoň na diaľku o pozdrav rodine. Okrem seba totiž Paľo myslí aj na svojich najbližších. Svoj boj s covidom totiž doma zvádza aj jeho manželka a syn. "Obidvaja sú chorí. Chcem ich pozdraviť," odkázal Paľo. Nestráca ale nádej a nechce sa vzdať. "Musím viac bojovať. Nesmiem sa tomu poddávať. Dôležité je, že sa mi zlepšuje stav," konštatoval pacient Paľo. Jeho sused Miroslav už ani nepočíta dni, odkedy sem prišiel. Čas tu rozhodujúci nie je. "Dostal som sa tak, že som začal vypľúvať krv," opísal svoje dôvody pacient Miroslav. Doslova trval na tomto odkaze pre všetkých ostatných spolupacientov: "Dôležité je sila a vytrvalosť." Aké to je, keď sa tu pacient ocitne? Nestíha naozaj nič iné, len bojovať. "Je to ako samotný boj o život," konštatoval Miroslav. Energiu často pacienti nemajú ani na telefonáty s blízkymi. "Oni sú väčšinou v tak ťažkom stave, že sú vyčerpaní a majú problémy sami so sebou. Majú problém s dýchaním, tie telefonáty sú pre nich náročné," vyjadril sa lekárka. "Unavení sú strašne. A sú vystrašení. U mužov poviete, že sú to chlapi a vidíte slzy. Majú strach," hodnotila lekárka. "Niekedy sa stane, že keď vieme, že ideme intubovať, tak chcú ešte zavolať a napísať, ale je to veľmi malé percento," doplnila lekárka. Kým my vnímame štatistiky hospitalizovaných, zdravotníci na týchto oddeleniach prežívajú každý jeden príbeh každého jedného pacienta. "Niekedy sa stane, že pacient zomrie a my plačeme s rodinou, lebo to sa nedá. Je strašne nevyspytateľný ten Covid. Myslíte si, že ste vyhrali a o dve hodiny pacient zomrie," povedala lekárka. "Najťažšie asi je pozerať sa na tých pacientov ako sú zúfalí a pri plnom vedomí naozaj vedia, že to asi ide do zlého konca," prehovorila zdravotníčka.
Na oddelení končia aj celé rodiny. Na základe toho vedia identifikovať, že najčastejšie dochádza k nákaze v rodinách alebo na pracovisku. "Najhoršie je, keď príde manželský pár alebo rodina a jeden z nich to neprežije," povedala lekárka. Po týchto skúsenostiach už rodinní príslušníci neležia vedľa seba. "Vyslovene z toho pre nich psychického dôvodu. Musia sa ešte okrem boja vyrovnať aj so stratou blízkeho," vysvetlila lekárka. Najhoršie je podľa nej potom oznámiť tú stratu. Lekári tu ale majú aj pozitívne správy. Ich najmladší pacient Leo, toho sme nahrávali pred 10 mesiacmi opúšťal oddelenie, sestry dojal, lebo si vypýtal ich fotky, aby videl, ako vyzerali ľudia v oblekoch, ktorí sa o neho starali. Práve táto skúsenosť bola tak silná, že nakoniec prispela k rozhodnutiu prihlásiť sa na medicínu. "Už to bude pomaly rok, čo som ležal na covidom oddelení. Chcem študovať medicínu, aby som aj ja raz mohol pracovať v takomto super kolektíve," prezradil Leo. Denne počúvame o dôležitosti dodržiavania opatrení, no to, ako sme dôslední, cítia nakoniec najviac práve zdravotníci. "Nenechám sa vlastne uchlácholiť tým, že mám negatívny test. Stretli sme sa s tým, že ráno mal negatívny a večer mal horúčky," upozorňuje lekár. Niektorí dokonca aj vo vážnom stave odmietajú opatrenia a odporúčania. "Niektorí vo vážnom stave odmietajú nariadené opatrenia, či nosenie rúšok. Nerozumieme tomu," povedala lekárka.