Núdzový stav je v súlade s Ústavou SR, informoval Ústavný súd
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KOŠICE / Ústavný súd rozhodol o tom, či je núdzový stav na Slovensku zákonný. Informovali o tom predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan a sudca spravodajca Martin Vemarský. Vláda opätovne vyhlásila núdzový stav rozhodnutím zo 17. marca. Podnet na Ústavný súd podala strana Smer-SD aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Predĺženie núdzového stavu je podľa Ústavného súdu v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Uviedol to predseda súdu Ivan Fiačan. Ústavný súd riešil 2 podnety. Prvý od skupiny poslancov SMERu-SD, ktorý argumentoval, že bol "bez podkladov a argumentácie." S týmto názorom sa 3 sudcovia nezhodli. Podľa rozhodnutia bolo predĺženie núdzového stavu opodstatnené a dôvodné.
Druhým bola námietka generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý namietal podmienenie testovania s obmedzením slobody bez právneho základu. "Predĺžený núdzový stav má nevyhnutný rozsah a je potrebný ho mať na uvedený čas," zhodnotil Vermarský z Ústavného súdu. Medzi slobodu pohybu a podmienenie testom bol otázkou aj zákaz cestovania za rekreáciou. Podľa rozhodnutia Ústavného súdu je aj toto rozhodnutie dôvodné.
"Na celom území Slovenskej republiky je prítomná hrozba epidémie a v dôsledku toho je prítomné aj ohrozenie života a zdravia osôb. Ústavný súd je toho názoru, že vláda preto disponovala náležitým skutkovým základom pre prijatie napadnutého uznesenia a disponovala aj náležitým právnym základom, ktorý vyplýva z ústavného zákona o bezpečnosti štátu," konštatoval Ústavný súd. Ústavný súd sa zároveň nestotožnil s tým, že Žilinka nepovažuje celoplošné testovanie za nevyhnutné. Toto rozhodnutie však nepodporili všetci sudcovia, medzi nimi aj bývalá poslankyňa Smeru Jana Lašáková. Strana Roberta Fica rozhodnutie, či je núdzový stav právne v poriadku rešpektujú: "berieme na vedomie, že na túto otázku ÚS SR odpovedal kladne a jeho rozhodnutie rešpektujeme," napísali vo svojom stanovisku.
Na otázku TV JOJ, či rieši Ústavný súd ďalšie podnety zareagoval sudca spravodaj Martin Vermarský. Podľa jeho slov je síce možné aby bežný občan podal podnet, no zväčša sa zaoberajú napadnutiami náležitých inštitúcií. "Takéto návrhy sporadicky evidujeme ale nemajú náležitosti, ktoré majú mať," skonštatoval Vermarský.