Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Liečba ochorenia COVID-19 protilátkami je dostupná aj na Slovensku. Pre koho je primárne určená?
Zdielať na

Liečba ochorenia COVID-19 protilátkami je dostupná aj na Slovensku. Pre koho je primárne určená?

BRATISLAVA / Liečba ochorenia COVID-19 monoklonálnymi protilátkami je dostupná aj na Slovensku. Ako priblížila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, prvých päťtisíc kusov lieku bamlanivimab sa práve uskladňuje do zatiaľ 15 nemocníc.

Eliášová dodala, že táto liečba je primárne určená pre pacientov starších ako 65 rokov alebo s obezitou a BMI viac ako 35. Tiež pre pacientov so zlyhaním obličiek vrátane tých na hemodialýze či s nefrotickým syndrómom. Využiť ju môžu aj pacienti s chronickým ochorením pečene, s chronickými srdcovocievnymi ochoreniami, artériovou hypertenziou v štádiu pokročilých orgánových komplikácií, s chronickým ochorením pľúc, pri ťažkej cukrovke alebo ťažkej Parkinsonovej chorobe. Eliášová dodala, že indikáciu spĺňajú aj pacienti so závažnou poruchou imunity na základe rozhodnutia lekára.

"Monoklonálne protilátky predstavujú nový rozmer v terapii a aj prebiehajúce štúdie predbežne ukazujú, že liek splní požiadavku na plnohodnotnú registráciu v EÚ. Ak sú tieto lieky podané seniorom alebo pacientom s vážnymi diagnózami v počiatočnom štádiu ochorenia, môžu výrazným spôsobom znížiť riziko vážneho priebehu, hospitalizácie či úmrtia,“ vysvetlila štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková.

Hovorkyňa MZ SR ozrejmila, že terapia monoklonálnymi protilátkami preukázala v klinických štúdiách prínos pri liečbe ľahkého až stredne ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 u dospelých. V prípade bamlanivimabu sa to potvrdilo aj u detí starších ako 12 rokov. Podáva sa pacientom vo včasnej fáze ochorenia a u tých, kde sa predpokladá najvyššie riziko ťažkého priebehu choroby. Jej zámerom je zabrániť hospitalizácii či úmrtiu. Klinické štúdie bamlanivimabu ukázali, že pre pacientov vyžadujúcich mechanickú ventiláciu alebo kyslíkovú liečbu prínosom nie je. Naopak v skorej fáze má vysokú úspešnosť v predchádzaní ťažkého priebehu ochorenia a úmrtiu. Liečbu môže nastaviť všeobecný lekár alebo vybraný špecialista. Liek sa podáva ako jednorazová infúzia.

Eliášová podotkla, že ide o neregistrovaný liek, ktorý je možné používať na základe povolenia MZ SR. Európska lieková agentúra zatiaľ vydala odporúčanie pre použitie bamlanivimabu, no aktuálne ho analyzuje v procese priebežného hodnotenia (rolling review), ktoré štandardne predchádza registrácii.

Rezort zdravotníctva zabezpečuje dostupnosť aj ďalších monoklonálnych protilátok, pri ktorých sa SR zapojilo do spoločného obstarávania cez Európsku komisiu. Ide o kombináciu liečiv bamlanivimab a etesevimab, kde sa registrácia očakáva v mesiaci jún alebo júl. Tiež kombináciu protilátok pod názvom REGN -COV -2, ktorá kombinuje liečivá casirivimab a imdevimab. Pre túto kombináciu sa registrácia očakáva na jeseň.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy