Vedci vyvinuli žuvačku proti covidu. Znižuje množstvo koronavírusu v slinách až o 95 percent
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PENSYLVÁNIA / V boji s koronavírusom nám v budúcnosti možno pomôže aj žuvačka. Vyvinuli ju vedci v Pensylvánii a podľa prvých výsledkov testov dokáže znížiť množstvo vírusu v slinách až o 95 percent.
Ak by si žuvačku dal infikovaný človek, nakazil by oveľa menej ľudí. Vírus sa totiž šíri najmä pri hovorení, kašľaní a kýchaní.
Experimentálna žuvačka obsahuje enzým, ktorý funguje ako receptor vírusu na povrchu ľudských buniek. Má chuť ako bežné žuvačky a dá sa skladovať pri izbovej teplote.
„Ústna dutina je dôležitou vstupnou bránou pre vírus SARS-CoV-2 a zohráva obzvlášť významnú úlohu pri prenose infekcie alebo pokračujúcej reinfekcii. Sliny zohrávajú dôležitú úlohu pri prenose infekcie medzi kriticky chorými pacientmi a môžu tiež ohroziť tkanivá ústnej dutiny. Zníženie vírusovej záťaže v slinách by malo obmedziť riziko prenosu z potenciálneho nosiča a môže pomôcť znížiť závažnosť ochorenia Covid-19 minimalizovaním opätovnej infekcie. Preto skúmame schopnosť žuvačky CTB-ACE2 zachytiť SARS-CoV-2 na odstránenie vírusu zo slín v predklinických štúdiách, ktoré poskytujú základ klinického testovania určeného na zníženie orálnej vírusovej záťaže a prenosu,“ priblížili vedci v odbornom článku, ktorý vysvetľuje, ako žuvačka funguje.
Vyhlásili, že žuvačka by mohla pomôcť pozitívne testovaným ľuďom, ktorí zdieľajú spoločnú domácnosť, ale aj zdravotníkom pri vyšetrovaní ústnej dutiny, či zubárom.