Nočné videnie pre poľovníkov: Keď výnimka otvára dvere nelegálnemu lovu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HUMENNÉ/ SLOVENSKO / Prístroje na nočné videnie či špeciálne puškohľady, používanie takýchto pomôcok majú poľovníci bežne zakázané. Výnimka však umožňuje využívať aj takéto pomôcky, cieľom je ochrana pred africkým morom ošípaných.
Africký mor ošípaných
Ministerstvo nariadilo intenzívny lov
"Je úplne zbytočné používať zakázane spôsoby lovu, majú viac nevýhod ako výhod," hovorí Juraj Lukáč, náčelník Lesoochranárskeho združenia VLK. Intenzívny lov diviačej zveri nariadilo Ministerstvo pôdohospodárstva všetkým užívateľom poľovných revírov, pričom môžu využiť aj také spôsoby lovu, ktoré sú bežne podľa zákona o poľovníctve zakázané.
Výnimka poľovníkom umožňuje pri love diviačej zveri a mláďat ostatnej raticovej zveri využívať aj inak zakázané napríklad infrazameriavače, noktovízory, laserové zameriavače, či používanie mieridiel a puškových ďalekohľadov vybavených hľadáčikom na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu. "Štát vytvoril podmienky na to, aby poľovníci mohli účinne redukovať stavy diviačej zveri, ale aj všetkej raticovej, pretože spôsobuje lokálne enormné škody na lesných porastoch a poľnohospodárskych kultúrach," tvrdí Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej komory.
Upozornenie na iný rozmer
"Africký mor je na ústupe, a aj z poľovníckeho hľadiska je to minimálne neetické," dopĺňa Lukáč. "Situácia s africký morom ošípaných sa trošku ukľudnila, a určite to pomohlo tým strieľaním diviakov v prírode," informuje Julián Škerlik, predseda Zväzu chovateľov ošípaných.
Ochranári ale upozorňujú na iný rozmer. "Od času, keď bolo povolené, tak efektivita pytliakov vzrástla. Pytliaci väčšinou lovia kvôli mäsu," hovorí Lukáč. "Nestretli sme sa s tým, že by sa takýmto spôsobom riešil nejaký nejaký trestný čin pytliactva," dopĺňa Kaššák.
"Máme svojich informátorov, sú to zakázané spôsoby lovu, treba tú výnimku zrušiť," informuje Lukáč.
Údajne nie je dôvod na zmenu
Podľa štátnych veterinárov zatiaľ dôvod na zmenu nie je. "Má to význam toho, aby sa jednoducho spomalilo šírenie, zabránilo sa infikovaniu ďalších oblastí," objasňuje Martin Chudý, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
"Výnimka zo zakázaných spôsobov lovu platí do konca februára 2025," informuje Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva poľnohospodárstva.