Polícia varuje! Za volant si tento rok sadlo až 15-tisíc vodičov pod vplyvom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Takmer 15-tisíc vodičov si už sadlo v tomto roku za volant pod vplyvom alkoholu, alebo omamných látok. Práve prítomnosť drog v organizme policajtom pomáhajú odhaliť špeciálne testy.
My sme sa pozreli na to, ako taká kontrola vyzerá. V prípade, že bol vodič podrobený dychovej skúške, ktorá ukázala negatívny výsledok, no a osoba vyzerá, že by mohla byť pod vplyvom návykovwj látky, urobia jej testy na drogy.
V našom prípade išlo však len o náhodný výber počas hliadkovacej činnosti policajtov, aby nám ukázali, ako prebieha testovanie na drogy. Po tom, ako je odobraté dostatočné množstvo slín, je potrebné zmixovať ich so špeciálnou tekutinou, ktorá odhalí prítomnosť omamných látok v tele. Na výsledok je potrebné počkať približne 5 minúť.
"Na prítomnosť drog u vodičov používame aj metódu odberu krvi, ktorá buď vylúči, alebo potvrdí prítomnosť psychotropných látok," ozrejmila hovorkyňa Prezídia policajného zboru SR Martina Sláviková.
"Od začiatku používania týchto testov od mája ku dnešnému dňu boli na území bratislavského kraja použité celkom 661-krát, pričom 208 prípadov bolo s pozitívnym výsledkom," potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava Michal Szeiff.
Alarmujúci výsledok
Na území celého Slovenska boli testy použité viac ako 4-tisíckrát pričom pozítivnych bolo viac ako 30 % z nich. Keď k tomuto číslu pripočítame aj vodičov, ktorí si sadli za volant pod vplyvom alkoholu, výsledok je alarmujúci. Takmer 15-tisíc.
"Človek môže mať taký pocit keď je intoxikovaný, že si verí a je sebavedomý, že on to zvládne. Závislosť, intoxikácia môže viezť až k smrti. Čo boli aj také náročné momenty, napríklad keď zochova, mne došli klienti, že si uvedomili, že mali výpadky pamäte a neuvedomujú si a táto nehoda ich vystrašila a začali sa liečiť," hovorí adiktológ Rastistlav Žemlička.