Štedrosť pred Vianocami láka aj podvodníkov. Overte si, komu pomáhate
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Chcete pomôcť ľuďom v núdzi, no pomôžete podvodníkom. Žiaľ, aj takéto prípady so sebou prináša dobročinnosť. Podvodníci dokážu zneužiť čokoľvek.
Práve pred Vianocami sú ľudia o čosi štedrejší ako po zvyšok roka. Predvianočné obdobie láka mnohých pomôcť druhým. Predtým, ako sa však do charitatívnej zbierky rozhodnete zapojiť, overte si, či ju organizuje dôveryhodná spoločnosť či združenie.
Podvodníci často využívajú meno známej charitatívnej organizácie či združenia, ktoré zabezpečujú pomoc ľuďom v núdzi. Požiadajú vás, aby ste ich kontaktovali cez ich osobný mail, alebo im rovno poslali peniaze, vraj na transparentný účet.
"Ak vidíme, že trpí nejaké dieťa alebo trpí, trpí nejaká rodina, tak máme chuť pomôcť a možno to zatlačí do úzadia to, že by sme mali byť opatrní," hovorí riaditeľ Ľudiaľuďom.sk Roland Kyška.
Takýto podvodníci často zneužívajú identitu človeka, ktorý potrebuje pomoc
Snažia sa ukradnúť čo najviac emotívnych fotiek napríklad detí z nemocníc, napíšu srdcervúci príbeh a pripoja číslo účtu. "Hrajú priamo na city," povedala Zuzana Suchovská z Donio.sk.
Odborníci radia, aby si každý darca preveril, kam peniaze poputujú, obzvlášť Ak ide o príspevky na sociálnych sieťach, ku ktorým je pripojené číslo účtu. "Dobrou cestou sú darcovské portály, kde sú tie výzvy preverené," ozrejmil Kyška.
Na to, aby darcovský portál zverejnil výzvu, najskôr si dôkladne preverí, či je príbeh pravdivý. "Ďalej máme Inštitút overovateľa, čo sú starostovia, zdravotníci, ošetrujúci lekár, pracovníci v mimovládkach, ktorí sa témou zaoberajú," vysvetlil Kyška.
Stretnúť ich môžete aj na ulici
Ľudia, ktorí sa snažia zbohatnúť na nešťastí iných, si vás však jednoducho môžu odchytiť aj na ulici. "Uvádzajú, že ide o zbierku napríklad na združenie osôb s telesným znevýhodnením alebo sluchovým či zrakovým postihnutím. Prípadne zneužijú logo medzinárodnej organizácie," informovala hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová.
V prípade, že odhalíte falošnú charitatívnu zbierku, kontaktujte políciu.