Jasno
Bratislava
Milada
29.12.2024
Záchranárova vízia sa stáva realitou. Defibrilátory budú od roku 2025 povinnosťou
Zdielať na

Záchranárova vízia sa stáva realitou. Defibrilátory budú od roku 2025 povinnosťou

SLOVENSKO / Misia záchranára Františka Majerského končí. Niekoľko rokov sme s kamerou sledovali jeho snahu o to, aby sa externé defibrilátory dostali na čo najviac verejných miest.

Jeho cieľom bolo dostať prístroj aj do legislatívy. A to sa podarilo. Od 1. januára 2025 začína platiť zákon, ktorý samosprávam nad 500 obyvateľov ukladá povinnosť defibrilátor zaobstarať.

​Medzi prvými, ktorí chceli umiestňovať externé defibrilátory na verejných miestach, boli lekári leteckej záchrany Marek Rigda a Patrícia Krajňáková. Žiaľ, zahynuli po pádoch vrtuľníkov. Ich sen sa ale rozhodol naplniť kolega kamarát František Majerský. No začiatky vôbec jednoduché neboli a AED prístrojom pred rokmi len málokto veril.

"Mali sme naozaj veľa prekážok. Veľa ľudí nám neverilo. Ľudia sa boja tých prístrojov, že môžu zabiť veľmi veľa ľudí.
Hovorili, že to je drahé, že to môže uškodiť," hovorí František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotných záchranárov.

TV JOJ bola pri tom od začiatku

"Ako môžete ublížiť človeku, ktorý už v podstate nežije? Srdiečko nefunguje. Vy mu nemôžete viac ublížiť, ako už mu bolo ublížené," vyjadril sa v minulosti Majerský. "Ak naozaj človek len stojí a pozerá sa na čas, za koľko príde záchranka, tak tomu človeku nedá žiadnu šancu."

Presvedčiť laickú verejnosť, starostov, primátorov, mestských policajtov či dobrovoľných hasičov bolo naozaj náročné. Ale s prvými zachránenými sa začala karta obracať. "Veľká úľava, že ten človek jednoducho môže žiť," hovorí Ján Zeman, veliteľ DHZO Spišské Bystré.

Zastupiteľstvá postupne súhlasili s nákupmi AED prístrojov a do záchrany sa začali zapájať aj starostovia

"Päť minút, kým ten človek ešte môže sa vrátiť do plnohodnotného života, tak tam nie je čas rozmýšľať nad tým," povedal bývalý starosta Jánoviec Jozef Kacvinský.

"Ľudský život a zdravie je naozaj to najdôležitejšie, čo môže byť," vyjadrila sa bývalá starostka Tatranskej Javoriny Alena Pitoňáková. Tieto mimoriadne dôležité prístroje začali pribúdať aj vo vyšších polohách našich hôr, ako sú tatranské chaty či lyžiarske strediská. "Je tu obrovská koncentrácia ľudí, tak, samozrejme, že ten defibrilátor sa zíde viac," povedal predseda predstavenstva TMR Igor Rataj.

Operačné stredisko, vytvorilo mapu externých defibrilátora, ktorých stále pribúdalo a zoznam first respondentov sa rozširoval. Ministerstvo zdravotníctva ani poslanci v parlamente sa už nemohli tváriť, že umiestnenie život zachraňujúcich prístrojov sa ich netýka. Tlak zdola bol čoraz silnejší a čo bolo najdôležitejšie, počet zachránených rástol.

V roku 2023 nastal zlom

Bol prijatý zákon, ktorý od 1.  2025 zaväzuje obce nad 500 obyvateľov zakúpiť tento dôležitý prístroj. "Keď jeden život zachránime, tak to celé malo zmysel. A my sme ich už naozaj zachránili niekoľko, len za posledné tri roky ich je skoro 170," hovorí Majerský.

Boli to roky boja za laickú záchranu života, no Františkovi výrazne pomáhali aj mnohí kolegovia záchranári. "Naozaj veľká vďaka všetkým kolegom, ktorí sa na tom podujali a ktorí nám verili," uviedol Majerský. No ani bez dobrovoľníkov i samotnej verejnosti by Františkova misia úspech nemala. "Robia skvelú prácu. Nie sú to profesionálni záchranári, ale pomáhajú a ich práca je nenahraditeľná," dodal.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy