Ohňostroj nie je zábavou pre každého: Empatia by mala byť naša priorita
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŽILINA / Mnohí sa tešia na oslavy konca roka, no menej radosti z blížiacich sa silvestrovských osláv majú zdravotne znevýhodnení, chorí, starí či citliví ľudia. Zvukové a svetelné efekty vnímajú stresovo aj zvieratá. Empatia, to je to na čo by sme mali myslieť nielen počas Silvestra.
V meste pod Dubňom pripravujú na posledný deň v roku hudobný program, nový rok privítajú svetelnou šou. Vyhadzovať peniaze do vzduchu nebudú ani na Považí. Silvestrovský ohňostroj nebude v Považskej Bystrici ani tento rok, peniaze, ktoré mesto ušetrí, pôjdu nemocnici. "5 000 eur, ktoré by sme investovali do ohňostroja, venujeme nemocnici s poliklinikou, ktorej tieto finančné prostriedky pomôžu na zakúpenie nového sonografu pre endokrinologickú ambulanciu," uviedla hovorkyňa mesta Považská Bystrica Iveta Pagáč Kováčiková.
Na Slovensku sa nesmú predávať ani používať petardy, ktorých hlavným efektom je hluk. Ide o výrobky z kategórie F2 a F3. Práve tieto zvukové efekty sú pre starších, chorých a citlivých ľudí problém. Veľký stres prežívajú aj zdravotne znevýhodnení ľudia a deti. "Čo sa týka detí s poruchami autistického spektra, oni majú výrazne zníženú schopnosť regulácie svojich vlastných emócií, čo sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Veľmi hypersenzitívne reagujú na rôzne podnety," opísala sociálna pracovníčka zo Spojenej školy Považská Bystrica Helena Stodolová.
Autistka je aj Lucka. Silvester trávia doma. "Pozerám sa zvnútra, lebo sa veľmi bojím," opísala Lucka Vojteková. "Veľmi jej vadí ten hluk, ale páči sa jej ten svetelný efekt, tak stojíme za oknom, uši zapchaté a pozeráme na ohňostroj," povedala mama Mária Vojteková. "Veľmi dôležitá je v tomto smere osveta, mali by sme my, ako spoločnosť, byť citliví, nie pre každého je ohňostroj zábavou," dodala Stodolová.
Zábava to nie je ani pre zvieratá, nielen tie voľne žijúce, ale aj tie v zoologických záhradách, záchranných staniciach či v útulkoch. "Veľa zvierat je vplyvom výbuchov stresovaných, boja sa. Akonáhle sa boja, snažia sa o únik, vyhryzú pletivo, sú v ohrození života, nevnímajú, utekajú," uviedol Branislav Bajužík z veterinárnej kliniky v Žiline.
Práve stratené psíky, ktoré sa zľakli vybuchujúcej pyrotechniky, sú každoročným problémom na celom Slovensku. Venčiť ich preto treba vždy na vôdzke, a to nielen počas silvestrovskej noci, ale aj pred ňou a po nej. Psíka, ktorý má strach, by ste nemali nechať ani vo voliére. "Určite pomáha, keď tie zvieratká na ten čas, kedy vybuchuje pyrotechnika, máme niekde v interiéri pri sebe," dodal Bajužík.