Bola príčinou pyrotechnika alebo nehoda? Sovy zachránili v poslednej chvíli
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Chránené sovy našli poranené na ceste. Keby im nepomohli dobrí ľudia, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa nedožili rána. Či to majú na svedomí novoročné oslavy spojené so zábavnou pyrotechnikou, alebo ich niekto zrazil, nevedno.
Myšiarky ušaté a ich zranenia
Sú zákonom chránené
Myšiarky ušaté sú zákonom chránené sovy. Často sa zdržiavajú v skupinách na stromoch a aktívne sú počas súmraku a noci. Silvestrovská noc nielen im, ale aj iným zvieratám mohla ublížiť.
Jana prechádzala na Nový rok úsekom pri Vrakuni. Tam si na ceste všimla zranené zviera. Na krajnici zastavila, a keď prišla k zvieraťu zistila, že ide o sovu. "Ani pred nami neunikala, ani nič, sme ju naložili do auta do krabice, zakryli sme ju, keďže oni sú kľudnejšie keď sú v tme," hovorí Jana Kučerová, nálezkyňa chránenej sovy.
Následne zavolali na štátnu ochranu prírody, aby im povedali čo sa stalo. Prišla pracovníčka, ktorá chránenú sovu zobrala na veterinu, aby ju vyšetrili. Rovnaký scenár sa však zopakoval aj v druhý deň nového roka. Na tom istom mieste našli ďalšiu chránenú myšiarku ušatú.
"Tá už mala aj krv na zobáčiku a poškodené oko," tvrdí Kučerová. Za zranenými chránenými sovami môže podľa odborníka byť aj silvestrovský ohňostroj. Vtáky sú vtedy dezorientované, a tak sa ľahko môžu zraniť. "Oni to vnímajú asi 10-násobne viac ako ľudia. Myšiarky zimujú na stromoch, sú v kŕdľoch. Toto keď vybuchuje tak sa splašia a narazia do nejakých prekážok v noci v tom strese," informuje Jozef Chavko, ornitológ.
Zrážka so zverou
So štátnou ochranou prírody sa nám podarilo spojiť len mimo záznam, telefonicky. Prezradili nám, že nie je vylúčené, že sovy boli zrazené autom. V takom prípade vodič nesmie z miesta odísť, ale situáciu vyriešiť.
"Ak sa vodičovi zrážke so zverou nepodarilo vyhnúť, je povinný to nahlásiť na políciu prostredníctvom linky 158," tvrdí Martina Sláviková, hovorkyňa Prezídia policajného zboru Slovenskej republiky.
"Čo najskôr treba skontaktovať pracovisko ochranu prírody. Oni zabezpečia výjazd k k živočíchovi. A niekedy aj povedia čo urobiť, akú prvú pomoc podať. Je dobré dať zviera aj do krabice, aby jedinec neumrzol alebo inak neuhynul," dopĺňa Chavko. "Treba si všímať tie zvieratá, nič to nestojí, len sa zastaviť na chvíľu," objasňuje Kučerová.