Oblačno
Bratislava
Bohuslava
7.1.2025
Stret so zverou: Ako postupovať po zrážke?
Zdielať na

Stret so zverou: Ako postupovať po zrážke?

SLOVENSKO / Pri dopravných nehodách, v ktorých došlo k stretu zvieraťa s vozidlom, nesmie vodič manipulovať so zverou. Nemá ju ani odťahovať z cesty a už vôbec nie z miesta odísť. V prípade nedodržania správneho postupu by ste mohli mať problémy.

Stále častejšie môžeme pri slovenských cestách stretnúť rôzne divožijúce zvieratá. Ale viete čo máte urobiť v prípade, ak vám takýto krásny tvor vbehne do jazdnej dráhy a zrazíte ho? Za ostatné mesiace sme vám priniesli reportáže v ktorých vodiči na Slovensku zrazili napríklad jeleňa, diviaka, medveďa, či dokonca aj klokana. Pri väčšom zvierati treba miesto označiť výstražným majákom alebo trojuholníkom a bezodkladne kontaktovať políciu.

"My už informuje príslušné poľovné združenie alebo správcu cestnej komunikácie," vysvetlil hovorca prezídia PZ Roman Hájek. Zviera si samozrejme nesmiete privlastniť, pretože by ste sa dopustili trestného činu pytliactva. Potom ako nahlásite zrážku, polícia miesto zabezpečí a kontaktuje príslušné orgány.

"Polícia SR má prehľad o tom, ktorý úsek cesty patrí do ktorého poľovníckeho revíru a oni už prostredníctvom svojho operačného strediska informujú príslušného poľovníckeho hospodára, že v ich poľovnom revíri došlo k dopravnej nehode, ktorú spôsobila zver a samozrejme poľovnícky hospodár robí ďalšie úkony tak, aby odstránil túto usmrtenú alebo zranenú zver z vozovky," informoval viceprezindent Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

Zrážku s menším zvieraťom hlásiť netreba

Ak zrazíte menšieho živočícha, napríklad ježka alebo vtáka, či mačku, tak väčšinou vodiči takúto dopravnú nehodu nemusia nahlásiť. "Ak sa stane dopravná nehoda s poľovnou zverou, väčšinou to býva väčšieho rozsahu škoda a ak ten vodič príde do kontaktu s raticovou zverou, či už je to diviak, srnčia zver, jelene alebo nejaká iná, tak väčšinou to vozidlo je poškodené," pokračoval Kaššák.

Pri každom strete so zverou sa vám viac - či menej poškodí auto. Pokiaľ máte havarijné poistenie a nehodu zadokumentovanú, škody vám preplatí poisťovňa. "Vždy je potrebné v tomto prípade volať políciu, ktorá zabezpečí miesto nehody. Určite odporúčame klientom, aby si urobili fotodokumentáciu," uviedla hovorkyňa poisťovne Monika Majerčíková. Ale nie každý vodič si platí havarijné poistenie. V určitých prípadoch je možné si škody po zrážke so zverou uplatniť cez PZP-ečko. "Stret so zverou je možné pripoistiť aj k povinnému zmluvnému poisteniu v špeciálnom balíku s rozšíreným krytím," vysvetlila Majerčíková.

V prípade, že zrazíte alebo nájdete uhynuté napríklad domáce zviera, alebo menšieho živočícha je potrebné kontaktovať obecnú alebo mestskú políciu. "Operátor následne požiada o výjazd pracovníkov Slobody zvierat/útulku, ktorí situáciu riešia. Ak ide o chráneného živočícha spolupracujeme so Štátnou ochranou prírody, ak o lesnú zver – diviaky, zajace, vysokú zver privolávame k prípadu príslušné poľovné združenie," osvetlila hovorkyňa mestskej polície Barbora Krajčovičová.

Ako sa dá zrážke vyhnúť?

Na záver ešte možno dobrá rada, ako sa vyhnúť zrážke alebo aspoň minimalizovať škody. V úsekoch, kde sú dopravné značky, ktoré upozorňujú na zver pri, či na ceste treba spomaliť. Keď sa pred vami objaví na ceste zver, zostane často dezorientovaná, hlavne pred reflektormi. Odborníci určite neodporúčajú na zver trúbiť. Tiež je dobré, keď vám prechádza nejaká zver cez cestu, zapnúť výstražné svetlá, aby vodiči za vami vedeli, že sa niečo deje. Po chvíľke sa zviera zorientuje a z cesty odíde.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy