Láska k pyrotechnike ho priviedla do väzenia: Muž s IQ 170 vyrábal nebezpečné výbušniny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KOŠICE / Láska k pyrotechnike ho dohnala až za mreže. Hovoríme o mužovi z Košíc, ktorého zadržala špeciálna policajná jednotka. Našli u neho nebezpečné chemikálie. Návody na výrobu výbušnín vraj hľadal na internete a pomáhať si mal aj bežne dostupnou literatúrou.
48-ročný Marián, prezývaný MacGyver má podľa odhadov IQ viac ako 170. Napriek tomu, že je nadmieru inteligentný, urobil chybu. "Tí odborníci, ktorí boli na mieste, nám potvrdili, že je možné z toho vytvoriť aj jedy aj nejaké výbušniny, nástražný výbušný systém, dokonca bombu," priblížil riaditeľ KR PZ Štefan Mulik.
Pyrotechnik upozorňuje na to, že návody na výrobu výbušnín, aj keď nie úplne presné, je možné nájsť v knihách, ktoré sú bežne dostupné. "Napríklad pre rôzne vysoké školy a podobne. Pojednáva sa tam o rôznej výrobe výbušnín, pyrotechnických zloží a podobne. Samozrejme, že tie návody nie sú úplne detailné ale ten kto sa tomu rozumie tak vie sa podľa toho zariadiť," uviedol pyrotechnik Ján Appel.
Zdrojom môžu byť knihy a internet
Výroba výbušnín je však veľmi nebezpečná z dôvodu, že návody v knihách sú strohé a nie je tam povedané všetko. "Takže pri tej výrobe môže dôjsť k fatálnym následkom. Jak pri výrobe tak aj pri samotnom použití to nemusí dopadnúť tak ako si to ten dotyčný predstavuje," pokračoval Appel. Návody na výrobu výbušnín, jedov a zbraní zverejňoval Marián aj na internete, kde je rovnako možné nájsť napríklad zloženia pyrotechnických výrobkov či trhavín.
"Dá sa povedať, že ten kto dlho hľadá tak nájde tie veci, sú to také poskrývané tie veci, napísané v inotajoch ale dá sa naozaj dostať k tomu ako si podomácky vyrobiť nejakú výbušninu. Nebýva to v slovenčine, obyčajne sú to anglické texty takisto som našiel nejaké ruské zdroje," vysvetlil odborník na informačné technológie Ondrej Macko.
Vaše vyhľadávanie nie je anonymné
Vypátrať páchateľa, ktorý na internete zverejňuje napríklad návody na výrobu výbušnín nemusí byť pre políciu ľahké, hlavne ak niekto používa software na maskovanie IP-adresy. "Keď si otvoríte google vyhľadávač a zadáte do neho nejaké kľúčové slovo, tak google tieto kľúčové slová ukladá do svojej internej databázy a je jedno či ste alebo nie ste prihlásení. Ak ste prihlásení tak tieto kľúčové slová páruje s vašim používateľským profilom, stačí ak ste prihlásení napríklad na gmail," vysvetlil etický hacker Pavol Lupták.
"Vymazanie histórie je na konkrétnom lokálnom počítači. Ale to neznamená, že zmizne v tých, údajoch, ktorú prevádzkuje poskytovateľ vyhľadávania, tie tam stále ostávajú," osvetlil Macko. Ak polícia nemá k databáze vyhľadávača prístup - získať ho od od danej spoločnosti dokáže na základe súdneho príkazu.