Záhadné okolnosti úmrtí: Mŕtvy muž v ženskom oblečení a obesený so zviazanými rukami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Mŕtvy muž v ženskom oblečení spútaný na stoličke, či obesený muž so zviazanými rukami za chrbtom. Aj takéto netradičné úmrtia vlani riešila polícia. Hoci záhadné okolnosti prípadov nasvedčovali tomu, že im na druhý svet niekto pomohol, opak bol pravdou.
Záhadnú smrť 32-ročného Jaroslava vyšetrovali kriminalisti v obci Kostolné, v okrese Myjava. Mŕtve telo muža našiel jeho otec – a to v poriadne bizarnej polohe. Jaroslav sedel spútaný, v ženskom oblečení na stoličke a na hlave mal igelitové vrecko. Policajti zistili, že v čase jeho smrti sa v jeho izbe nikto iný nenachádzal. "Stáva sa to. To nie je zriedkavá vec, že zomrie nejaký človek, kde sa predpokladá vražda, a nakoniec sa príde na to, že to bola samovražda alebo naopak," uviedol súdny znalec Ivan André.
Ďalšiu záhadnú smrť riešili policajti aj v Trnave. V jednej z tamojších firiem našli mŕtveho 35-ročného muža. Išlo o zamestnanca firmy, ktorý mal v čase smrti údajne opasok okolo krku a zviazané ruky za chrbtom. Podľa informácií televízie JOJ mal muž spáchať samovraždu. "Dosť ľudí hovorí, že mu asi niekto pomohol. Neviem, ako sa dá obesiť, keď má niekto zviazané ruky za chrbtom," povedal vtedy zamestnanec firmy.
"Za svoju kariéru som už videl veci, ktoré sa vymykajú bežnému štandardu, a ľudia pri autoagresívnom konaní dokážu byť veľmi kreatívni a môže to vyzerať čudne, a nakoniec sa ukáže, že to je možné a že do takej situácie, polohy sa mohli dostať sami," opísal súdny lekár Peter Kováč.
Pri vyšetrovaní aj takýchto záhadných úmrtí je najdôležitejšie zozbierať čo najviac dôkazov na mieste činu. A to najmä v prvých hodinách. "Začína sa to obhliadkou miesta činu, ktorú robí polícia, potom, keď je miesto nálezu zdokumentované, tak je možné pristúpiť k obhliadke tela," dodal Kováč.
Najdôležitejšie sú stopy, ktoré vedú k identifikácii páchateľa, či k tomu, že si nebohý siahol na život sám. "Veľmi významné slovo bude mať súdny lekár, ktorý vyšetrí toho nebohého. Bude skúmať mechanizmus smrti, ako, čas, kedy zomrel, akým spôsobom to spáchal, či je možné sa obesiť so zviazanými rukami, kedy to spravil," pokračoval André.
Pri vyšetrovaní sa napríklad sústredí aj na ruky nebohého, a to najmä ak sa dostanú do kontaktu s vrahom. Pod nechty sa môže dostať koža, vlasy alebo krv. "Tam sa robí toxikológia, iné vyšetrenia. Až po kompletnej znaleckej a policajnej práci bude možné predpokladať, či išlo o samovraždu, nešťastnú náhodu alebo vraždu," uzavrel André.