Ohľaduplnosť na vozovke zachraňuje životy. Ako správne reagovať na agresívnu jazdu?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Vytrúbiť, vyblikať či vybrzdiť iného vodiča - i takto vyzerá agresívna jazda, ktorá sa môže skončiť aj katastrofou. Práve ohľaduplnosť a správna reakcia môže nielen zlepšiť náladu, ale aj zachrániť život.
Za volantom sa naozaj stretneme s kadečím. No to ako zareagujeme môže ovplyvniť nás aj tých okolo.
Frustrácia a boj s časom
Frustrácia či každodenný boj s časom. Aj to môžu byť dôvody, kedy reakcie vodičov nie sú tie najlepšie.
"Sú nedočkaví tí šoféri, ktorí sa na vás natlačia a snažia sa vás vytlačiť z vozovky, " hovorí opýtaná šoférka.
"Zažil som, že niekedy šoféri zastali a bola bitka, " vyjadruje sa opýtaný šofér.
Podľa predpisov môžete iných vodičov na nebezpečenstvo upozorniť blikaním či klaksónom, no nájdu sa aj takí, ktorí to zneužívajú.
"Keď vyblikávame toho človeka, prípadne vybrzďujeme ho, my vlastne uvoľňujeme nejakú negatívnu energiu zo seba, ono nám to dočasne môže pomôcť, problém je v tom, že ohrozujeme ostatných účastníkov cestnej premávky, " informuje dopravný psychológ Karol Kleinmann.
"Keď niekto ide po diaľnici, regulárne predbieha a chce sa zaradiť a príde za ním niekto extrémne rýchly a vyblikáva. Vtedy nespanikáriť. Dokončiť bezpečne ten úkon, ktorý robím, " vyjadruje sa dopravný analytik Jozef Drahovský.
Vodiči vychovávatelia ako najväčšie nebezpečenstvo
Najhoršou kombináciou sú tzv. vodiči vychovávatelia. Ak spravíte niečo, čo sa im nepozdáva, dajú vám to poriadne najavo.
"Idú veľmi pomaly, aby ich všetci museli predbiehať a keď ich chcú predbiehať, oni zrýchlia, aby im bránili v predbiehaní, " opäť Jozef Drahovský.
"Polícia môže riešiť aj situácie, ako je vyblikávanie a vybrzďovanie druhého vodiča. Môže ísť o priestupok a v závažnejších prípadoch môže ísť aj o trestný čin všeobecného ohrozenia, " objasňuje hovorca Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Roman Hájek.
"Toho druhého vodiča to skôr naštve, ako keby si povedal, že urobil chybu, " opäť Karol Kleinmann.
Je dôležité zachovať pokoj
Či už vás niekto vychováva, spomaľuje alebo vás dokonca ohrozil. Najlepšie je zachovať si chladnú hlavu.
"Treba si povedať nie je to o mne, ale o človeku, ktorý nevieme, čo prežíva. Keď sa cítime pod tlakom, zastaviť, najesť sa alebo, z dlhodobého hľadiska, si lepšie plánovať čas, " opäť dopravný psychológ.
Podstatná je ohľaduplnosť
Situáciu v premávke môže zlepšiť ohľaduplnosť a pár dobrých skutkov. Niekedy stačí málo.
"Pustíme niekoho na priechode, sme zhovievaví pri zipsovaní a pustíme nejakého vodiča aj keď tam nemá byť, " radí dopravný psychológ.
"Takýmto spôsobom ohľaduplnosť medzi ostatnými vodičmi sa posúva ďalej, " ukončuje dopravný analytik.