Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Tiesňová linka 155: Pomoc v núdzi aj kuriózne prípady
Zdielať na

Tiesňová linka 155: Pomoc v núdzi aj kuriózne prípady

SLOVENSKO / Viac ako 917-tisíc volaní zaznamenala vlani tiesňová linka 155. Jej operátori pomáhajú zachraňovať ľudské životy a riadia aj záchrannú službu. I keď je väčšina hovorov opodstatnená, stále sa nájdu ľudia, ktorí linku zneužívajú. Operátori sa neraz stretnú aj s poriadne bizarnými prípadmi.

Ondrej robí operátora už 10 rokov. Bežne počas služby vybaví okolo 50 hovorov. Počas tiesňového volania komunikuje s ľuďmi, ktorí sa ocitnú v núdzi a pomáha im s rôznymi zdravotnými problémami. "Najčastejšie hypertenzie, cievne príhody, infarkty, pády," uviedol operátor OS ZZS Ondrej Marák. Neraz však musel riešiť aj úsmevné hovory. Volajúci totiž nemajú zábrany zdôveriť sa aj o bizarných či chúlostivých situáciách.

"Matka volá, že sprchuje syna, ktorý má teploty 40-tky či mu môže dať tabletky. No a keď som sa opýtal na vek syna, tak volajúca mi povedala, že má 35. Nebola tam žiadna mentálna porucha, normálne zdravý fungujúci muž," priblížil Marák.

Operačné stredisko ZZS upozorňuje, že linka 155 je určená len pre urgentné stavy

"Ide o sekundy pre ďalších ľudí, ktorí sú v núdzi a potrebujú pomoc. Najdôležitejšie pre nášho operátora je, aby vyhodnocovali stav pacienta a rozhodovať, či je potrebne vyslať posádku ZZS alebo nie," vysvetlil riaditeľ OS ZZS Osama Al-Khaldi.

Dôležité je tiež rozlíšiť, na ktorú tiesňovú linku sa v prípade pomoci, treba obrátiť. "Na 155 je potrebné zavolať vtedy, keď ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť. To znamená, že tam je ohrozenie na zdraví alebo živote," pokračoval Al-Khaldi. Na linku 112 voláme, ak je potrebný zásah viacerých záchranných zložiek. "Ako sú autonehody, požiare a hromadné nešťastia," priblížil Al-Khaldi.

Pozor si však treba dávať na zneužívanie tiesňovej linky 112. Trestá sa to totiž finančnou pokutou až do výšky 1659 eur. Vo vážnejších prípadoch hrozí väzenie"Pokiaľ sa preukáže, že je to šírenie poplašnej správy, tak to môže byť trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody v rozsahu 2 rokov a v tých najprísnejších situáciách až do 8-mich rokov," uzavrel advokát Milan Ficek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy