Zatiahnuté
Bratislava
Miloš
23.1.2025
Slovenské námestia zaplnia protesty: Čo robiť, ak emócie prerastú do konfliktu?
Zdielať na

Slovenské námestia zaplnia protesty: Čo robiť, ak emócie prerastú do konfliktu?

SLOVENSKO / Už v piatok (24. 1.) čakajú Slovensko desiatky protestov. Vyjsť do ulíc vyjadriť svoj názor plánujú tisíce ľudí.

​No rozdielne názory a emócie môžu napätie na hromadných podujatiach vystupňovať. Pýtali sme sa, na čo je dobré sa v takomto prípade pripraviť a ako sa nenechať vyprovokovať.

Lietajúce dlažobné kocky, vulgarizmy či vodné delá

Aj to už zažilo námestie slobody v Bratislave, na ktorom bude jeden z mnohých protestov. "Bezpečnosť je pre nás dôležitá. Spolupracujeme s políciou, včera sme mali špeciálne stretnutie kvôli tomu," uviedol organizátor protestu Marián Kulich.

Experti na bezpečnosť radia držať sa od agresorov čo najďalej. V prípade problémov budú k dispozícii aj príslušníci antikonfliktného tímu. "Odporúčame v prvom prípade osloviť organizátora zhromaždenia. Závisí to od situácie. V prípade, že bude na blízku hliadka, treba kontaktovať policajnú hliadku," priblížila Lucia Miháliková z antikonfliktného tímu.

Odborníci radia nenechať sa vyprovokovať a nebrať situáciu do vlastných rúk

"Provokatéri majú často výrazné tričko, agresívne správanie, sú viac hluční. Občas majú zakrytú časť tváre," hovorí bezpečnostný expert Martin Beck.

"Ak sa nás niekto snaží dostať do situácie, kedy reagujeme inak ako bežne, aby to natočil na telefón, prestrihal, ide o provokáciu," povedal bezpečnostný manažér Martin Královič.

"Neodpovedať, nereagovať agresívne naspäť. Bezpečne odísť z celej situácie," odporučil Beck.

Bezpečnejšie môže byť na okrajoch zhromaždenia, kde sa nenachádza veľa ľudí, či napríklad pri policajných autách. "Je lepšie byť v skupine, držať sa priateľov, s ktorými sme prišli," pokračuje Beck.

Taktiež je dobré ak si premyslíte únikové cesty z miesta. V prípade, že by ste sa ocitli v situácii, kedy musí zasiahnuť polícia, zbystrite pozornosť. "Nepokúšať sa ísť proti pohybu davu. Je dobré negestikulovať, mať aj ruky hore a ukázať, že chcete odísť," vysvetľuje Beck.

"V najväčších tlačeniciach sa odporúča dať obe ruky pred seba, aby chránili hruď, vytvárať vzialenosť od hrudného koša a vedieť dýchať," hovorí Královič.

Čo ak spadnete na zem?

Ak by ste spadli na zem, je rozumné ak sa schúlite na bok. "Kryť si hlavu, urobiť vajíčko, ak je to možné," vysvetľuje Beck.

"Posilnili sme bezpečnosť po všetkých stránkach. Budeme mať námestie pokryté kamerami, control room, dron...," dodal Kulich.

"Motoristom odporúčame, aby sa vo večerných hodinách vyhli Námestiu slobody a využili alternatívne trasy. Upozorňujeme tiež na zvýšený počet chodcov a zlú viditeľnosť," uviedla policajná hovorkyňa Barbora Krajčovičová.

No a, samozrejme, zbrane či iné nebezpečné predmety ako sú nožíky, teleskopické obušky ši rôzne výbušniny sú na protestoch zakázané.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy