Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2025
Nebezpečný ľad: Aké sú správne kroky pri páde do zamrznutého jazera?
Zdielať na

Nebezpečný ľad: Aké sú správne kroky pri páde do zamrznutého jazera?

SLOVENSKO / Ak sa pod človekom preborí ľad na zamrznutom jazere či rieke, ide doslova o sekundy. V mnohých prípadoch sa to totiž, žiaľ, končí tragicky. zisťovali sme, ako sa zachovať počas nebezpečnej situácie a čo v žiadnom prípade nesmiete podceniť.

Zaznamenávajú aj úmrtia

Zisťovali sme, ako sa zachovať počas nebezpečnej situácie a čo v žiadnom prípade nesmiete podceniť. "Nejaký človek asi spadol, prepadol cez ľad a asi sa topí, asi je pod hladinou, nevidno ho," hovorí volajúci. Aj takéto volanie prijali záchranári na tiesňovej linke. Muž, ktorý sa pravdepodobne korčuľoval na zamrznutom jazere, skončil pod ľadom.

"Volania na tiesňovú linku 155 z dôvodu, že sa pod niekým prepadol ľad, sa opakujú každoročne. Počas tejto sezóny sme už zaznamenali úmrtia z takýchto dôvodov," informuje Osama-Al-Khaldi, riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Ak uvidíte niekoho na preborenom ľade, okamžite zavolajte na linku tiesňového volania. K preborenému určite neutekajte. "Treba sa posúvať čo najväčšou plochou, ideálne mať v ruke nejakú pomôcku, ktorá zabráni v prípade prepadnutia aj potopenia, to znamená nejaká plochá doska alebo záchranársky materiál," vysvetľuje Martin Balko, lekár Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Ak sa vám do príchodu záchranných zložiek podarí preboreného vytiahnuť, presuňte sa s ním do bezpečia. V prípade, že nedýcha, začnite ho resuscitovať. Pomôcť vám pri tom môže aj operátor na tiesňovej linke.

"V prípade, že vytiahneme pacienta, ktorý je pri vedomí a podchladený, tak ideálne ho premiestniť do vykúreného interiéru, vyzliecť ho z mokrého odevu, dať ho do deky, izotermickej fólie, dať mu čaj, v žiadnom prípade nie alkohol," tvrdí Martin Balko, lekár Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Na čo sa treba zamerať?

Na to, aby sme predchádzali podobným nešťastiam, je dôležité ľad vždy skontrolovať. Zamerať sa hlavne treba na praskliny a nerovnosti na ploche. "V prípade korčuľovania na otvorenej vodnej ploche sa vyhnite ľadu v miestach s tečúcou vodou, prítokmi či výpustmi – tam je ľad najslabší. Pre korčuľovanie je ideálna hrúbka ľadu 20 cm," hovorí Zuzana Geguššová, hovorkyňa Prezídia hasičského a záchranného zboru.

Hasiči odporúčajú mať pri sebe bezpečnostné pomôcky, ako je lano, píšťalka alebo hrot na ľad. "Pomôže tiež hokejka, alebo nejaký konár. Ak ich máte, oprite sa o nich, a snažte sa opatrne odplaziť do bezpečia," dopĺňa Geguššová.

Úplne úplne najzákladnejším pravidlom je vždy uprednostniť bezpečnosť pred zábavou a zbytočne neriskovať. "K podchladeniu a topeniu s následkom smrti môže prísť totiž v takýchto prípadoch doslova do niekoľkých minút," vysvetľuje Osama Al-Khaldi.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy