Nebezpečný trend: Ako nás môže oklamať umelá inteligencia?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / So stále vyššou schopnosťou umelej inteligencie vytvoriť takmer dokonalé, kvalitné fotografie a videá, pribúdajú na sociálnych sieťach falošné príspevky. Na propagáciu podvodných stránok boli zneužité aj moderátorky TV JOJ, vo falošných videách ponúkajú ľahký zárobok a dokonalé lieky.
Podvod s umelou inteligenciou
Po svetových celebritách sú vo falošných videách zneužité už aj známe tváre televízie JOJ.
Falošné videá sú stále dokonalejšie
Treba sa mať na pozore. Falošné, takzvané deep fake, videá sú stále dokonalejšie a dokonalejšie.
Pod slovom deep fake sa označuje technológia, ktorá vďaka výraznej pomoci umelej inteligencie dokáže napríklad vložiť do existujúceho videa človeku slová, ktoré nikdy nepovedal.
Prípad z TV JOJ
Takto sa stala obeťou naša kolegyňa moderátorka spravodajstva.
"Dieťa z Košíc vyhralo 1 milión eur a teraz zabezpečuje celú svoju rodinu pomocou mobilnej aplikácie, ktorá má 99 percentnú pravdepodobnosť výhry.
Každých 12 hodín, " hovorí vo falošnom videu moderátorka TV JOJ.
"No ten hlas je úplne môj, pri tej dikcii a melódií cítiť, že to trošičku seká. Ale fakt akože, keby mi hocičo iné pustíte, tak poviem, že áno, je to moje. Tak je to taká doba, že už pomaly nemôžeme ničomu veriť, čo je pravda, čo nie je pravda, " vyjadruje sa k podvodnému videu Andrea Pállfy Belányiová.
Viac falošných videí
Odborníci sa zhodujú, že bude v tomto smere len horšie. Podobných falošných videí so stále lepším spracovaním bude stále viac.
"No práve som to dopozeral a musím povedať, že je to dosť dobre urobené po tej stránke ako hernej, že je to fakt ako sedí a aj nádychy. Sedia tam aj dokonca pohyby tváre a osobne si myslím, že toto už bude pribúdať, " opisuje odborník na informačné technológie Ondrej Macko.
Zlú skúsenosť so zneužitím tvárí a relácie má aj naša kolegyňa Marcela Fuknová. Jej podcast JOJ Zdravie a hlas hostky zneužili podvodníci na propagovanie falošných liekov.
"Lekári, ktorí predpisujú lieky z lekárne na inkontinenciu moču alebo vás hneď posielajú na operáciu, sú buď negramotní nevzdelanci alebo jednoducho zarábajú na vašom utrpení, " hovorila vo falošnom videu lekárka z podcastu JOJ Zdravie.
Ťažšie rozpoznanie
Ako rozpoznať skutočné video od falošného je v tejto dobe už ťažšie.
"Podľa mňa iba overovať a zapnúť zdravý rozum, že či to môže nemôže byť pravda, ale pre bežných ľudí to bude stále ťažšie a ťažšie, " konštatuje Andrea Pállfy Belányiová.
"Podľa mňa, keďže je známa tá technológia ako to robiť, tak ostáva jedine ten sedliacky rozum. Naozaj by povedala takúto vec, ktorá je nepochopiteľná? Vyhrá milión a má obrovskú šancu, tak načo chodiť do roboty? No jednoducho, aktuálne sa nemôžeme spoliehať na vlastné uši ani oči, pretože už sa tomu nedá veriť, môžeme sa spoliehať len na rozum, " radí Ondrej Macko.