Rubrika Oheň pod lupou: Najčastejšie chyby, ktoré vedú k požiarom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Od 16. februára štartujeme v Krimi pravidelnú rubriku s názvom Oheň pod lupou. So zisťovateľom príčin vzniku požiarov sa postupne pozrieme na to, aké chyby robia ľudia, ale aj to, ako požiarom predchádzať.
Zisťovatelia vzniku požiaru
Aj na vaše otázky bude odpovedať riaditeľ Požiarnotechnického a expertízneho ústavu Peter Ivan. Zasahujúcich hasičov už zrejme väčšina z vás videla. No sú tu aj takí, ktorí až tak na očiach verejnosti nie sú. Reč je o zisťovateľoch príčin vzniku požiarov. "V rámci SR ich máme 56, z čoho máme aj jednu príslušníčku. V rámci expertízneho ústavu sa tu nachádza 6 expertov," hovorí Peter Ivan, riaditeľ Požiarnotechnického a expertízneho ústavu.
Ako to už z názvu vyplýva, hlavnou úlohou zisťovateľa je zistiť ako požiar vznikol. Experti z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu tiež posudzujú napríklad rôzne stavebné materiály, a skúšajú či spĺňajú normy. "Je to viacprofesná činnosť. Vzdelávanie aj náročnosť na toho príslušníka je daná veľmi vysoko," dopĺňa Ivan.
Zisťovateľ prichádza na miesto udalosti ešte počas požiaru. Komunikuje so svedkami, kontroluje statiku, ale tiež skúma a odoberá vzorky.
Niekedy keď príde ten zisťovateľ na miesto, tak je všade len popol. Ako môže zistiť odkiaľ ta iskierka vybehla a začalo horieť? "On si musí ten strom udalostí vystavať do pôvodného stavu. Musí mať tú virtuálnu predstavu o tom, ako to vyzeralo pred vznikom požiaru s tým, že spracuje celú fotodokumentáciu, videozáznam," informuje Ivan.
Špeciálne vozidlo s technikou
Zisťovateľ má k dispozícii aj špeciálne vozidlo s technikou. Jeho výbava sa skladá z takmer z 93 komponentov. Uložené sú v špeciálnych plynotesných kufroch, aby vo vozidle nedochádzalo k nebezpečným výparom. Medzi najčastejšie príčiny požiarov každoročne patrí aj ľudská nedbanlivosť. Či už ide o vypaľovanie trávy, manipuláciu s otvoreným ohňom alebo o nešikovné čistenie spotrebičov na tuhé palivo.
Aká je úspešnosť zisťovateľov k zisteniu konkrétnych príčin požiarov? "Celá úspešnosť záleží na tom, aké informácie sa mu podarí získať v prvom momente. Narážame na uvedenie nepravdivých informácií, ale aj s tým sa vieme vysporiadať. Percentuálny odhad je nad 85 percent," objasňuje Ivan.
Vďaka rôznorodým prípadom, s ktorými sa stretávajú, môže hasičský a záchranný zbor vylepšovať taktiku zdolávania požiarov, či prehodnocovať výber hasiacich látok. V rubrike Oheň pod lupou vám každý týždeň prinesieme užitočné tipy na to, aby ste sa mohli cítiť bezpečne. V prípade vašich otázok a námetov, neváhajte a napíšte nám na [email protected].